Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z SPŠS a OA Kladno)
Skočit na: Navigace, Hledání
Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno
Používaná zkratka SPŠS&OA Kladno
Zřizovatel Středočeský kraj
Ředitel Ing. Eva Šimáčková
Zástupce Ing. M. Rollová, Mgr. M. Souček
Adresa Cyrila Boudy 2954,
272 01 Kladno
Zeměpisné souřadnice 50°8′25,5″ s. š., 14°6′2,5″ v. d.
Počet žáků 500
Oficiální web http://www.sosik.cz
Obory vzdělávání
 • Stavebnictví[1]
 • Technické lyceum[2]
 • Ekonomické lyceum[3]
 • Obchodní akademie[4]

Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno (SPŠS a OA Kladno) vznikla na počátku 20. století, kdy se začalo na Kladensku těžit uhlí a spolu s ním se začala rodit Poldina huť. Proto zde vznikla poptávka po středoškolsky vzdělané hutnické a hornické inteligenci. Tehdy měla škola název: SPŠ horní Kladno. Avšak po zavření "Poldovky" nenacházeli studenti využití a proto na Kladensku tento obor vymizel. Přes název SPŠ horní Kladno, SPŠ hutní Kladno, SOŠ stavební Kladno se dostal až k současnému SPŠS a OA Kladno. Dlouholetým renomé a kvalitní výukou se škola těší širokému povědomí veřejnosti. Do školy dochází studenti z širokého okolí (např.: Kladensko, Rakovnicko, Mělnicko, Kralupsko a část Prahy). Kvůli klesající úrovní vědomostí studentů v celé republice je tato škola z původního druhého místa na 14. místě z celé České republiky[5]. V dobách nedávno minulých se daly srovnávat výsledky SPŠS a OA Kladno se zdejším gymnáziem.

Časopis[editovat | editovat zdroj]

Na škole pravidelně každý měsíc vychází časopis Student's life, který vychází v běžném papírovém vydání i internetové verzi[6]. Redakce školního časopisu je sestavena ze studentů všech oborů. Časopis získal v roce 2014 3. místo za Nejlepší časopis Středočeského kraje [7]

Šéfredaktoři:

 • Jan Maňas[8]
 • Jana Hanzalíková [1]

Budova[editovat | editovat zdroj]

Budova školy připomíná i dnes hornickou historii.[9]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Objekt školy stojí v samotném srdci Kladna a to před Sítenským mostem. Střední škola je v čele třech budov (v tzv. Účku). Po levé straně směrem od silnice je internát a po pravé základní škola. Nedaleko školy stojí i Gymnázium Kladno.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Profesoři[editovat | editovat zdroj]

Studenti[editovat | editovat zdroj]

Mezi známé osobnosti, které zde studovaly patří:

Studium[editovat | editovat zdroj]

Denní[editovat | editovat zdroj]

Délka studia je 4 roky. Škola nabízí následující studijní obory:

 • Stavebnictví – Základní obor stavebnictví je ze začátku (v prvních dvou letech) obecný. Na začátku třetího ročníku se student může rozhodnout pro pokračování ve studiu se zaměřením na pozemní stavitelství, podnikání a management nebo stavební obnovu. Studium připravuje žáky pro činnost středních technicko-hospodářských pracovníků ve stavebnictví, v oblasti činnosti stavební výroby, přípravy staveb, projektových prací i v oboru výzkumu. Absolventi všech zaměření se často uplatňují jako úspěšní soukromí podnikatelé.
 • Obchodní akademie – Absolvent Obchodní akademie je středoškolsky vzdělaný pracovník s univerzálním vzděláním pro výkon obchodně podnikatelských funkcí ve výrobních podnicích, českém i mezinárodním obchodě, v peněžnictví, cestovním ruchu a jiných službách ve státní a veřejné správě.
 • Technické lyceum – Má uplatnění na hranici mezi gymnáziem a odbornou školou. Klade důraz na obecně vzdělávací předměty a odborný základ. Připravuje absolventa nejen do přímého vstupu do praxe, ale i na vysokoškolské studium. Je také alternativou pro zatím nerozhodné profesně nevyhraněné, ale studijně orientované žáky.
 • Ekonomické lyceum – Absolventi tohoto oboru vzdělání Ekonomické lyceum mají znalosti, které jsou aktuální na trhu práce a velmi potřebné. Škola připravuje odborné pracovníky pro výkon širokého spektra činností a samozřejmě také pro další vzdělávání. Cílem studia je vybavit žáky kompetencemi nezbytnými pro profesní uplatnění a celoživotní vzdělávání.

Dálkové studium[editovat | editovat zdroj]

Dálkové studium v této době již není možné na této škole. Skončilo ve školním roce 2012/2013. Studovalo se pět let, po kterých se studium završilo maturitou. Posledními ročníky, které toho dálkové studium využily, byly z oborů stavebnictví a obchodní akademie.

Historie předmětů[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se zde vyučuje obor: stavebnictví, technické lyceum, obchodní akademie, ekonomické lyceum. V minulosti ale i např. hutní, poštovní a peněžní služby [14].

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Škola je vybavena pěti počítačovými učebnami, které slouží jak pro výuku informačních a komunikačních technologií, tak i pro výuku dalších odborných předmětů (Konstrukční cvičení, pozemní stavitelství, CAD, geodézie, písemná a elektronická komunikace, průmyslový design) a některých hodin výuky jazyků. Učebnou a laboratoří pro výuku chemie, biologie, fyziky či stavební laboratoří pro výuku předmětů praxe a stavební konstrukce. Stavebním dvorem pro výuku předmětu praxe a v neposlední řadě tělocvičnou či hřištěm [15].

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://sosik.cz/cz/studijni-obory/stavebnictvi
 2. http://sosik.cz/cz/studijni-obory/technicke-lyceum
 3. http://sosik.cz/cz/studijni-obory/ekonomicke-lyceum
 4. http://sosik.cz/cz/studijni-obory/obchodni-akademie
 5. http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2013/03/01/stredni-skoly-vysledky-maturit/
 6. http://sosik.cz/cz/aktuality/skolni-casopis
 7. JANOUŠKOVÁ, Pavla. Studenti z Kladna uspěli se školním časopisem. [deník]. 4 2014, s. 2. (český) .
 8. Student's life, Jan Maňas, Karolína Rosecká, Evženie Stará, Jana Hanzalíková, Štěpán Sládek,. [life] [pdf]. Měsíčník 12 Dostupné online. (český) 
 9. http://www.kladnominule.cz/pribehy/hornicka-skola-v-kladne , autor článku: Jan Maňas
 10. http://www.mkl.cz/knihovna/lounsti-lounskym/nove-knihy
 11. MAŇAS, Jan. Sanace naší školy. Kladno, 2014. 57 s. Maturitní práce. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Bláhová. s. 30. (čeština)
 12. MAŇAS, Jan. Sanace naší školy. Kladno, 2014. 57 s. Maturitní práce. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Bláhová. s. 30. (čeština)
 13. MAŇAS, Jan. Sanace naší školy. Kladno, 2014. 57 s. Maturitní práce. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kladno. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Bláhová. s. 30. (čeština)
 14. http://www.ohkkladno.cz/?d=11&typ=1&clen=104
 15. http://sosik.cz/cz/o-skole

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]