Sčítání lidu, domů a bytů 1991 v Československu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sčítání lidu, domů a bytů 1991 v Československu bylo celostátní sčítání lidu na území Československa.[1][2]

Poslední československé sčítání lidu se uskutečnilo 3. března 1991. Způsobem provedení se neodlišovalo od sčítání předchozích, avšak rychle se měnící společensko politická situace po listopadu 1989 se odrazila v některých obsahových a metodických změnách.

Po čtyřicetileté absenci byl program sčítání rozšířen o otázku na náboženské vyznání sčítané osoby. Zvláště výrazná změna se týkala i klasifikace národností v návaznosti především na ústavní zákon č. 23/1991 Sb. – „Listinu základních práv a svobod“. Nebývale se také rozšířil počet národností, za které byly výsledky zpracovány. Mezi nimi byla také poprvé národnost moravská a slezská.

Pohled do sálu počítače Cyber 180 pro Sčítání lidu 1991

Oproti sčítání 1980 se změnily některé způsoby zjišťování a zpracování ekonomické aktivity a společenské skupiny. Nové bylo také rozdělení ekonomicky aktivních osob podle sektorů národního hospodářství na státní a soukromý.

Kromě toho, na základě mezinárodních doporučení přijatých Evropskou hospodářskou komisí OSN byla do sčítání znovu zařazena otázka na mateřský jazyk a na trvalé bydliště v době narození sčítané osoby ke zjištění dlouhodobé migrace obyvatel a rodáků.

Uvedené změny, které se promítly do zpracování výsledků sčítání, znamenaly nejen rozšíření mezinárodní srovnatelnosti, ale zejména umožnily zachytit počátek procesu hlubokých společenských a ekonomických změn v České republice.

Definitivní výsledky se centrálně zpracovávaly ve výpočetním středisku Federálního statistického úřadu opět na počítači Cyber 180. Na základě výsledků sčítání postupně vyšlo celkem 1 172 titulů (z toho za ČR 848). Kromě základních publikací a Statistického lexikonu obcí se jednalo o velké množství datových a analytických prací ze sčítání. Významné místo mezi vydanými publikacemi pak zaujímá Pramenné dílo.

Průběh Sčítání 1991[editovat | editovat zdroj]

Výsledky Sčítání 1991[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie sčítání lidu (1869-2011) [online]. ČSÚ [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. 
  2. Československé sčítání lidu 1991 [online]. ČSÚ [cit. 2021-03-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]