Sídliště Velká Ohrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sídliště z jihozápadu

Sídliště Velká Ohrada je část Jihozápadního Města v Praze-Stodůlkách. Bylo vybudováno v letech 19881993 východně od Velké Ohrady a jižně a jihozápadně od Malé Ohrady. Bylo navržené pro 13 tisíc obyvatel.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jeho základ tvoří 9 čtvercových bloků panelových domů s vnitrobloky, uspořádaných do velkého čtverce, kolem nějž se nachází několik dalších bloků a areály škol a školek. Severozápadně od středu sídliště jsou čtverce bloků přerušeny obchodním centrem, v jihovýchodním rohu se nachází budova s poštou a lékárnou. Autory této paladiánské koncepce byli Jan Bočan a Zdeněk Rothbauer.[1]

Názvy ulic na sídlišti Velká Ohrada nesou jména českých lékařů žijících ve 20. století.[2] Ze severní, východní a jižní strany obchází panelové bloky sídliště ulice Janského, na západní straně ho ohraničuje ulice Bašteckého. Západně od ulice Bašteckého vede ulice Červeňanského, po níž jsou vedeny autobusové linky k otočce Velká Ohrada; obě ulice jsou od sebe odděleny pásem parkovacích domů a parkovišť. V severojižním směru rozdělují sídliště ulice Drimlova a na ni za obchodním centrem navazující Prusíkova a ulice Kurzova, v západovýchodním směru je protínají ulice Borovanského a Přecechtělova. Na třech křižovatkách uvnitř sídliště se nacházejí kruhové objezdy, které jsou využívány i k parkování. Vnitřní ulice nejsou v celé délce průjezdné, ale jsou otočkami rozděleny na soustavu krátkých obslužných slepých ulic. Školy a školky jsou umístěny vně vlastního útvaru sídliště, a to na jižní a východní straně, u ulic Klausova, Netouškova a Herčíkova. Na severní straně odděluje sídliště Velká Ohrada a Malou Ohradu ulice Tlumačovská, po níž je rovněž vedena závlekem přes otočku Nad Malou Ohradou městská autobusová doprava.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejvyšší rezidenční budova v Praze připomíná newyorská Dvojčata, Novinky.cz, 17. 10. 2010
  2. Názvy ulic[nedostupný zdroj], městská část Praha 13, Mgr. Dan Novotný

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]