Síť SAFE

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Síť SAFE
VývojářOpen Source project
Operační systémMacOS, Windows, Linux
Vyvíjeno vCore libraries: Rust
API libraries: C, C#, Java, JavaScript, Rust
Licencehttps://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.en.html
MIT Licence or BSD (Modified) Licence
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Síť SAFE je autonomní peer-to-peer síť, vyvíjená společností MaidSafe, softwarovou společností se sídlem ve Skotsku. Síť navrhl David Irvine a jedná se o open-source projekt. Slovo SAFE (v překladu BEZPEČÍ) v anglickém názvu SAFE Network vzniklo zkratkou z Secure Access for Everyone, což v překladu znamená Zabezpečený Přístup pro Každého. Software je v současné době v testovací alfa fázi.[1]

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Síť SAFE používá konsenzuální algoritmus jménem PARSEC.[2] Software byl poprvé navržen v roce 2006 jako šifrovaná překryvná síť, která nahrazuje horní čtyři vrstvy OSI současného Internetu: aplikační, prezentační, relační a transportní vrstvy. Pro bezpečné uložení souborů je používán systém samo-šifrování. Soubory uložené do sítě jsou rozsekány na bloky, každý blok je zašifrován pomocí klíče odvozeného z jiných bloků a následně upravený pomocí Kademlia distribuované hash tabulky, která používá logické operace XOR k zajištění náhodného rozdělení a jedinečné umístění každého bloku dat do sítě a která také obsahuje veřejný klíč infrastruktury pro zabezpečení.[3]

Síť SAFE je v současné době ve veřejné testovací Alfa fázi.[4] Po spuštění, bude mít vnitřní měnu s názvem Safecoin.[1][5] Safecoin bude směnitelný s jinými fiat měny a kryptoměny.

Decentralizace sítě SAFE je navržena tak, že ukládaná data budou rozdělena na šifrované kousky (bloky) a rozmístěna náhodně v celé síti. Od každého kousku dat budou uloženy minimálně čtyři kopie. Pokud se jeden kousek dat stane nedostupným, síť automaticky vytvoří další kopii, aby zamezila ztrátě dat.[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SAFE Network na anglické Wikipedii.

  1. a b LOMAS, Natasha. Not just another decentralized web whitepaper? [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PARSEC: A Paradigm Shift for Asynchronous and Permissionless Consensus. Medium. 2018-05-24. Dostupné online [cit. 2018-12-04]. (anglicky) 
  3. WONG, Raymond. The technology to make 'Silicon Valley's' decentralized 'new internet' already exists [online]. [cit. 2017-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. LOMAS, Natasha. After a decade of R&D, MaidSafe’s decentralized network opens for alpha testing. TechCrunch. Dostupné online [cit. 2018-03-11]. (anglicky) 
  5. Safecoin White Paper [online]. January 2015. Dostupné online. (anglicky) 
  6. HARRIS, John. The punk rock internet - how DIY rebels are working to replace the tech giants [online]. 2018-02-01 [cit. 2018-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. LEONARD, John. 'World's oldest startup' launches Internet 2.0 [online]. [cit. 2016-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-16. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]