Sádrovláknitá deska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sádrovláknitá deska, krátce sádrovlákno, je kompozitní stavební materiál, sádra armovaná celulózovými vlákny. Tím se liší od sádrokartonu, což je sádrová deska, po obou stranách krytá kartonem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sádrovláknitá deska se vyrábí ze sádry a papíru. Je homogenní (v každém bodě průřezu má stejné vlastnosti), má vysokou objemovou hmotnost a díky tomu i lepší vlastnosti v protipožární ochraně a ochraně proti hluku. Vlákna ve směsi papíru a sádry vytvářejí pevnou vazbu, obdobně jako armovací pruty u železobetonu.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Pro sádrovláknité desky je tak charakteristická vysoká stabilita, pevnost a odolnost. Suché konstrukce s těmito deskami mají výborné akustické vlastnosti i díky inteligentní kombinaci materiálů a skladby konstrukce, montované stěny se sádrovláknitými deskami mají vyšší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti než s běžnými sádrokartonovými deskami. Sádrovláknité desky mohou přijímat přebytečnou vlhkost a vydávat ji do suchého vzduchu v prostoru. Vyvážený poměr tepelné izolace a akumulace tepla zajišťuje příjemné a zdravé klima v prostoru. Protože sádra obsahuje vázanou vodu, která se při zahřátí uvolňuje a tím chladí, jsou sádrovláknité desky odolnější proti ohni.

Základní fyzikální vlastnosti:

  • Specifická hmotnost 1150 kg/m3
  • Součinitel tepelné vodivosti: 0,32 0,32 W/mK
  • Měrná tepelná kapacita: 1,1 kJ/kgK
  • Třída reakce na oheň: A2[1]

Desky se vyrábějí v různých rozměrech, například 1000x1500 nebo 1250x2500 mm a v tloušťkách od 10 do 25 mm. Dají snadno řezat pilou a vrtat. Ke konstrukci se obvykle připevňují speciálními šrouby, často s černěným (fosfátovaným) povrchem, který brání korozi.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Sádrovláknité systémy jsou určeny pro použití od sklepa až po střechu, pro rekonstrukce i novostavby, pro dílčí řešení až po celé objekty. Významnou oblastí uplatnění pro sádrovláknité systémy jsou dřevostavby, u nichž lze těmito deskami vyztužovat dřevěné konstrukce nosných stěn a používat je i v exteriéru.V nabídce výrobců většinou nechybí sádrovláknité podlahové prvky, které tlumí zvuk kroků, tepelně izolují a brání šíření ohně.

Označení[editovat | editovat zdroj]

Sádrovláknité desky se často označují firemními názvy, například Fermacell (Xella), Rigidur (Saint-Gobain Rigips) a podobně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Desky Fermacell. www.fermacell.cz [online]. [cit. 2015-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]