Rytíř de Maison-Rouge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rytíř de Maison-Rouge
Marie Antoinetta ve vězení v Conciergerie
Autor Alexandre Dumas starší
Původní název Le chevalier de Maison-Rouge
Země Francie
Cyklus Paměti lékařovy
Žánr historický dobrodružný román
Datum vydání 1846
Česky vydáno 1919
Předchozí a následující díl
Hraběnka de Charny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rytíř de Maison-Rouge (1846, Le chevalier de Maison-Rouge), česky též jako Královnin kavalír nebo Konec královny, je dobrodružný historický román francouzského spisovatele Alexandra Dumase staršího, který napsal ve spolupráci s Augustem Maquetem. Román sice nepatří do autorova románového cyklu Paměti lékařovy (Mémoires d'un médecin), protože však jeho příběh bezprostředně navazuje na poslední část cyklu (román Hraběnka de Charny) a završuje tragický příběh francouzské monarchie, bývá s tímto cyklem často vydáván tak, jako by byl jeho součástí. Navíc je titulní postava románu často ztotožňována s Filipem de Taverney,[1] jednou z hlavních postav cyklu, ačkoliv o tom není v knize žádná zmínka.

Dumas román napsal na základě skutečné události. Markýz de Rougeville, ve snaze zachránit královnu, jí při návštěvě ve vězení podal karafiát, který měl v knoflíkové dírce. Byl v něm lístek, ve kterém nabízel královně své služby. Román se měl také původně jmenovat Rytíř de Rougeville, ale po stížnosti markýzova syna byl jeho název změněn.[2]

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Román se odehrává během jakobínské hrůzovlády v Paříži roku 1793. Rytíř de Maison-Rouge chce za každou cenu zachránit Marii Antoinettu, kterou miluje, ale žádný z jeho pokusů mu nevychází. Každý královnin útěk, který zorganizuje, je kvůli nešťastné náhodě zmařen. Když královna dostane v karafiátu vzkaz, aby se připravila k útěku, její psík prozradí úkryt šlechticů, kteří ji přišli osvobodit, a ti musí prchnout.

Další dějovou linií románu tvoří příběh statečného mladého muže jménem Maurice Lindey, který se zamiluje do krásné ženy Genevievy. Ta je však pomocnicí rytíře de Maison-Rouge, a tak se Maurice, který Genevievě pomáhá s úkrytem, nechtěně zaplete do monarchistického spiknutí.

Královna je převezena do vězení v Conciergerie a rozhodnutím Revolučního tribunálu odsouzena k smrti jako předtím její manžel král Ludvík XVI. Přes všechny snahy rytíře de Maison-Rouge je 16. října roku 1793 veřejně sťata gilotinou na Náměstí Revoluce. V tu samou chvíli si rytíř de Masion-Rouge probodne dýkou srdce.

Genevieva je zatčena a rovněž odsouzena k smrti společně a Mauricovým přítelem Lorinem. Maurice se vydává za nimi do vězení, aby byl popraven s nimi, což se také skutečně stane.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.goodreads.com/characters/35040-philippe-de-taverney-maison-rouge
  2. J. Lucas-Dubreton: La vie d'Alexandre Dumas père, Gallimard 1927

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]