Ryor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ryor
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1991
ZakladatelIng. Eva Štěpánková
SídloPraha-Smíchov, Česko
Adresa sídlaPod Spiritkou 2977/4, hlavní provozovna Karlovarská 207, Kyšice, okres Kladno
Klíčoví lidéEva Štěpánková
Charakteristika firmy
Oblast činnostikosmetický výroba
Produktyvíce než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek
Obrat130 milionů CZK (2018)
Zaměstnanci80 (2019)
MajitelIng. Eva Štěpánková
Identifikátory
Oficiální webhttps://www.ryor.cz/
IČO26746042
LEI3157005TKIY3KDZC5R74
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ryor a.s. je česká kosmetická firma. Jedná se o rodinnou firmu [1], která vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Z původních dvou pracovnic v roce 1991 má podnik dnes kolem 80 zaměstnanců. Zakládá na svém záměru vyrábět vysoce kvalitní produkty za přijatelnou cenu a edukaci zákaznic a zákazníků. Provádí cílené osobní poradenství prostřednictvím speciálních poraden na prodejnách a na svém blogu. Získala mnoho národních i mezinárodních ocenění. Má přibližně pětiprocentní podíl na českém trhu kosmetických přípravků [2]. Produkty vyváží do více než 20 zemí světa. Na export směřuje deset procent produkce. Především na Slovensko, dále do zemí bývalého Sovětského svazu, Austrálie, USA, Německa, Norska, Mexika.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma Ryor vznikla s příchodem možnosti soukromého podnikání. Byla založena Evou Štěpánkovou v roce 1991 jako zařízení vyrábějící přípravky pro profesionální ošetření v kosmetických salonech. Za vznikem firmy stojí silný osobní příběh zakladatelky. Eva Štěpánková se narodila v roce 1945 a vyrůstala v Poděbradech, vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

První 4 roky po škole pracovala v různých oborech s chemickým zaměřením, v roce 1971 nastoupila do Ústavu lékařské kosmetiky, kde se začala více specializovat na výrobu a vývoj kosmetiky. Po 17 letech v roce 1988 odešla na mateřskou dovolenou, během této doby se aktivně zapojovala do vývoje produktů pro Státní statek Praha–západ, z nichž jeden získal ocenění Ministerstva průmyslu.

V roce 1991 po ukončení mateřské dovolené se rozhodla, že své nápady už nebude prodávat jiným institucím a založila firmu ve svém rodinném domku na Praze 5 – pod Strahovem. V roce 1989 po sametové revoluci, kdy začala být možnost v České republice podnikat, začaly vznikat odborné školy zaměřené na výuku kosmetiček a vznikalo mnoho nových kosmetických salonů. Právě proto se firma Ryor zaměřila nejprve na výrobu produktů pro profesionály, až o rok později spatřily světlo světa i kosmetické produkty pro maloobchodní síť. Postupem času se firma rozrůstala; začínala ve dvou zaměstnancích a postupně se jejich počet dostal na zhruba 80. Název firmy Ryor vznikl podle první použité parfemové kompozice Rybíz-Oranž, dodnes je tato parfemová kompozice použita v přípravku Exclusive z řady Suchá a citlivá pleť.

Dynamický rozvoj firmy a nárůst sortimentu, a s tím související rozvoj výroby, přispěly k výraznému rozšíření firmy. V roce 1996 byl v Kyšicích u Unhoště v okrese Kladno [4] vystavěn moderní výrobní areál, který po otevření v roce 1997 vyrábí a reprezentuje značku Ryor. Jsou zde soustředěny všechny odvětví, která patří k výrobě přípravků a jejich prodeji. Téměř 3000 m² plochy splňuje vysoké nároky kladené na kosmetickou výrobu a zajišťuje pohodlné profesionální zázemí firmy.

Velkým zásahem pro firmu bylo onemocnění Evy Štěpánkové v roce 2017, které ji doslova ze dne na den postavilo mimo firmu. Jednalo se zborcení části páteře a následnou nepodařenou rekonvalescenci. Firmu po dobu nemoci vedla dcera Jana, která po dvou měsících pobytu své matky v nemocnici ji raději vzala domu, zajistila personál a potřebnou péči. Později Eva Štěpánková uvedla pro časopis Forbes, že nikdy o zdraví nedbala, což se obrátilo proti ní. Po onemocnění se znovu učila v 72 letech chodit. Eva Štěpánková i nadále působí jako jediná majitelka firmy, ale uvědomuje si zodpovědnost nejen vůči firmě, ale i vůči době samé.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Výrobní areál společnosti Ryor
(Kyšice, okres Kladno)

V současné době vyrábí firma něco kolem 200 výrobků, z toho přibližně 120 je určených pro maloobchodní síť a 80 určených pro profesionální kosmetické salony.

V roce 2016 uvedla jako jedna z prvních firem v České republice kosmetiku s kanabidiolem (CBD), který je získáván z technického konopí.

Před několika lety vstoupila firma na trh i s dekorativní kosmetikou, zejména make-upy a podkladovou bází. Plánuje tuto činnost dále rozvíjet.

Obchodní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Obchodní aktivity firmy jsou řešeny firemními prodejnami na Praze 1 - Národní třídě (Pasáž Metro), na Praze 6 - Lotyšské ulici, v Poděbradech v ulici Komenského a na Slovensku v Bratislavě v Heydukově ulici, kde je rovněž umístěn kosmetický salon. Firma Ryor má také své dva kosmetické salony, které slouží i jako zkušební a školicí centrum, oba sídlí v Praze 6 v Dejvicích v Lotyšské ulici. Existuje ale i přes více než 600 partnerských prodejen Ryor a partnerských kosmetických salonů, které provádějí ošetření kosmetikou Ryor. Firma se pravidelně účastní veletrhů a to nejen tuzemských, ale i zahraničních.

Export[editovat | editovat zdroj]

Firma Ryor se také snaží expandovat do zahraničí. Mezi její klienty se počítají obchodní partneři v Rusku, na Ukrajině, Bulharsku, Německu, Řecku, Nizozemsku, Španělsku, Finsku, Norsku, Velké Británii, Irsku, USA, Arabských emirátech a další.

Ocenění firmy Ryor[editovat | editovat zdroj]

 • 1995 – produktům (konkrétně 6 produktům – Lipozomové gely a Koupelové oleje) Ryor bylo uděleno právo používat prestižní označení Czech Made (český výrobek).
 • 1997 – výrobky exkluzivní řady Exory získaly ocenění Obal roku (uděleno Obalovou asociací SYBA).
 • 1999 – výrobky exkluzivní řady Exory získaly čestné ocenění Zlatá Incheba za kvalitu a design (čestné ocenění při příležitosti Mezinárodního veletrhu Incheba 1999) – 3 výrobky Exory.
 • 2003 – Ocenění řady Body Form maloobchod za kvalitní ucelenou řadu přípravků včetně kvalitního, uceleného a seriózního přístupu k zákazníkovi, Be-well Produkt Award.
 • 2003 – Ocenění řady Body Form profesional za kvalitní ucelenou řadu přípravků pro profesionální použití včetně kvalitního komplexního servisu pro kosmetičky, Be-well Produkt Award (Mezinárodní odborný kosmetický veletrh).
 • 2004 – Produkty řady Body Form získaly ocenění Obal roku (uděleno Obalovou asociací SYBA).
 • 2005 – Produkty Luxury Care získaly ocenění Obal roku (uděleno Obalovou asociací SYBA).
 • 2005 – Ocenění řady Luxury Care za širokou, ale přehlednou nabídku výrobků řady Luxury Care, využívajících klasických i zcela nových ingrediencí v množstvích mimořádných a moderních aplikačních formách, Be-well Produkt Award (Mezinárodní odborný kosmetický veletrh).
 • 2006 - Ocenění Kolekce výrobků Ryoherba, za řadu výrobků využívajících přírodní suroviny, zejména extrakt z grepových jader a mořské řasy, a představující kompletní kosmetickou péči, BEPPA.
 • 2007 – Ocenění výrobku Dvoufázová odličovací emulze za nejlepší výrobek roku, vyhlášený Asociací vizážistů a stylistů České republiky, AVS-ČR.
 • 2007 – Ocenění výrobku Kaviderm – na redukci kruhů a váčků pod očima, za využití kombinace účinných látek, zejména přírodních, ve výrobku a za přehlednou informaci pro spotřebitele, BEPPA.
 • 2007 – Ocenění výrobku Intenzivní ošetření pleti, za nový design zdůrazňující zelenou filozofii značky Ryor, BEPPA.
 • 2007 – Ocenění výrobku Mast Karité, za mimořádnou využitelnost výrobků díky složení z přírodních látek a za věcnou informaci pro spotřebitele, BEPPA.
 • 2008 – Ocenění výrobků Caviar Care, krém denní, noční a oční, za luxusní řadu Caviar Care s látkám i pokožce vysoce prospěšnými z hlediska obsahu a za zkrášlení obalu převedením povinných údajů na připojenou informaci, BEPPA.
 • 2009 – Ocenění výrobku Sprchový gel s levandulí, oceňuje se jemná vůně levandule, která kromě svých vlastností antiseptických, se příjemně pojí s vůní lidské pokožky, BEPPA.
 • 2009 – Ocenění výrobků Řada BIO RYOR Care, za vysoce kvalitní novou sestavu základní péče o pleť při respektování BIO zásad pro výběr surovin a ekologických požadavků na obal, BEPPA.
 • 2011 – ocenění na veletrhu Interbeauty Prague ZLATÝ POHÁR 2011 za inovativní kosmetickou výrobkovou řadu MOŘSKÉ ŘASY.

[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KLESLA, Jan. Dcera si projde všechna oddělení, než jí za pět let firmu předám, říká šéfka Ryoru [online]. Rev. 2012-05-23. [[1] Dostupné online]. 
 2. Žena, která míchá krémy pro 16 zemí [online]. ProŽeny.cz, 2010-12-09. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-16. 
 3. HONSOVÁ, Marcela. Pro majitelky rodinného Ryoru se firma stala drogou. EKONOM. 2012, čís. 26–28. [[2] Dostupné online]. 
 4. Obec Kyšice [online]. Obec Kyšice, 2012 [cit. 2012-11-18]. Kapitola Obec. Dostupné online. 
 5. http://www.ryor.cz/cz/o-nas/historie-firmy/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]