Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 2018 – stíhací závod družstev muži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stíhací závod družstev mužů v rychlobruslení na
Zimních olympijských hrách 2018
Dějiště Gangneung Oval
Datum 18. února21. února 2018
Počet týmů 8
Držitelé medailí
Zlatá medaile Norsko
Stříbrná medaile Jižní Korea
Bronzová medaile Nizozemsko
« 20142022 »
Rychlobruslení na
Zimních olympijských hrách 2018

Olympijské kruhy
Piktogram rychlobruslení
500 m muži ženy
1000 m muži ženy
1500 m muži ženy
3000 m ženy
5000 m muži ženy
10 000 m muži
hromadný start muži ženy
stíh. závod družstev muži ženy

Stíhací závod družstev mužů na Zimních olympijských hrách 2018 se konal v hale Gangneung Oval v Kangnungu ve dnech 18. a 21. února 2018. První den bylo na programu čtvrtfinále, semifinálové a finálové jízdy se uskutečnily 21. února.[1]

Závod vyhrál norský tým, který ve finále zdolal jihokorejské družstvo, které tak obhájilo stříbro ze Soči 2014. Na třetím místě se umístili Nizozemci, obhájci titulu ze Soči.[2] Čeští závodníci se jej nezúčastnili.

Rekordy[editovat | editovat zdroj]

Před závodem měly rekordy následující hodnoty:

Světový rekord[1] NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Jan Blokhuijsen
Koen Verweij
Sven Kramer
3:35,60 Utah Olympic Oval, Salt Lake City 16. listopadu 2013
Olympijský rekord[1] NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Jan Blokhuijsen
Sven Kramer
Koen Verweij
3:37,71 Adler-Arena, Soči 22. února 2014
Rekord dráhy[3] NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Douwe de Vries
Jorrit Bergsma
Jan Blokhuijsen
3:40,66 10. února 2017

V semifinálové jízdě překonal norský tým olympijský rekord, když do cíle dobruslil v čase 3:37,08. Norské družstvo pokořilo původní rekordní olympijský čas i ve finálové jízdě. V průběhu závodu byl několikrát překonán také rekord dráhy.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtfinále[editovat | editovat zdroj]

První čtyři týmy postoupily do dvou semifinálových jízd, ostatní týmy do finálových jízd o páté až osmé místo.

Pořadí Jízda Země Jméno Čas Ztráta Postup
1. 2 Jižní Korea I Sung-hun
Čong Če-won
Kim Min-sok
3:39,29 +0,00 Semifinále 1
2. 4 Nizozemsko Koen Verweij
Sven Kramer
Jan Blokhuijsen
3:40,03 +0,74 Semifinále 2
3. 1 Norsko Sindre Henriksen
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
3:40,09 +0,80 Semifinále 2
4. 1 Nový Zéland Shane Dobbin
Reyon Kay
Peter Michael
3:41,18 +1,89 Semifinále 1
5. 3 Japonsko Seitaro Ičinohe
Šóta Nakamura
Shane Williamson
3:41,62 +2,33 Finále C
6. 2 Itálie Andrea Giovannini
Riccardo Bugari
Nicola Tumolero
3:41,64 +2,35 Finále C
7. 3 Kanada Jordan Belchos
Ted-Jan Bloemen
Denny Morrison
3:41,73 +2,44 Finále D
8. 4 Spojené státy americké Brian Hansen
Emery Lehman
Joey Mantia
3:42,98 +3,69 Finále D

Semifinále[editovat | editovat zdroj]

Vítězné týmy obou jízd postoupily do finále o zlatou medaili, poražená družstva postoupila do finále o bronz.

Pořadí Země Jméno Čas Ztráta Postup
Semifinále 1
1. Jižní Korea I Sung-hun
Čong Če-won
Kim Min-sok
3:38,82 0,00 Finále A
2. Nový Zéland Shane Dobbin
Reyon Kay
Peter Michael
3:39,53 +0,71 Finále B
Semifinále 2
1. Norsko Håvard Bøkko
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
3:37,08 (OR) 0,00 Finále A
2. Nizozemsko Patrick Roest
Sven Kramer
Jan Blokhuijsen
3:38,46 +1,38 Finále B

Finále[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Jméno Čas Ztráta
Finále A
Zlatá medaile Norsko Håvard Bøkko
Simen Spieler Nilsen
Sverre Lunde Pedersen
3:37,32 0,00
Stříbrná medaile Jižní Korea I Sung-hun
Čong Če-won
Kim Min-sok
3:38,52 +1,20
Finále B
Bronzová medaile Nizozemsko Patrick Roest
Sven Kramer
Jan Blokhuijsen
3:38,40 0,00
4. Nový Zéland Shane Dobbin
Reyon Kay
Peter Michael
3:43,54 +5,14
Finále C
5. Japonsko Shane Williamson
Seitaro Ičinohe
Rjósuke Cučija
3:41,62 0,00
6. Itálie Andrea Giovannini
Riccardo Bugari
Nicola Tumolero
DSQ
Finále D
7. Kanada Ted-Jan Bloemen
Benjamin Donnelly
Denny Morrison
3:42,16 0,00
8. Spojené státy americké Jonathan Garcia
Brian Hansen
Emery Lehman
3:50,77 +8,61

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Speed Skating: Result - Men's Team Pursuit Final A [online]. Pyeongchang2018.com [cit. 2018-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ČTK; iDNES.cz. Nečekaní vítězové stíhacích závodů rychlobruslařů. Slaví Japonky a Norové [online]. Idnes.cz, 2018-02-21 [cit. 2018-02-21]. Dostupné online. 
  3. Rink card of: Gangneung International Ice Rink Gangwon (Kangwon) [online]. Speedskatingnews.info [cit. 2018-02-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]