Přeskočit na obsah

Rybolov na dírkách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rybolov na dírce

Rybolov na dírkách je způsob lovu ryb v zimním období, kdy jsou vody dlouhodobě zamrzlé. Rybařit na dírkách se může v drtivé většině pouze na soukromých revírech. Poněvadž se mnohdy rybář pohybuje po ledě, je důležité, aby několik dní předem silně mrzlo a tloušťka ledu byla alespoň 10 cm.

Pravidla bezpečnosti[editovat | editovat zdroj]

Díru do ledu vytvoří buďto rybář sám, nebo majitel či pracovník revíru pomocí speciálního vrtáku na ruční nebo motorový pohon. Najdou se i někteří, kteří vrtají díru motorovou pilou – jedná se ale o poměrně nebezpečný způsob. Pokud se na ledě vrtá více děr, bezpečná vzdálenost mezi nimi je min. 5 m. Na každé dírce se pak loví pouze jedním prutem. Průměr vyvrtané díry by neměl přesáhnout 25 cm.

Udržení dírky v lovném stavu[editovat | editovat zdroj]

Skrze vyvrtanou dírku rybář spustí svou návnadu ze speciálního prutu na dírky, který je podstatně menší než pruty používané u jiných způsobů rybolovu. Díru je potřeba udržet v lovném stavu, aby nezamrzla. Rybářskou naběračkou, která připomíná cedník, odebírá rybář napadaný sníh a vytvořené kousky ledu.

Výběr ryb, které se v českých podmínkách dají ulovit na dírkách

Prut na dírky[editovat | editovat zdroj]

Mívá rozměry 50-75 cm a váží jen několik dekagramů. Dále se liší v tuhosti (akci). Rukojeť se vyrábí z materiálů, které nestudí – např. korek, nebo neopren. Součástí prutu jsou i odolná očka. Většinou se zvlášť přikupuje naviják, vlasec a další příslušenství. Tělo prutu bývá vyrobeno z uhlíkového materiálu nebo sklolaminátu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sada určená pro lov na dírkách - aneb co dělat, až se voda zavře ledovým příkrovem.. Chyť a pusť. Dostupné online [cit. 2017-08-21]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]