Rybí tuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tobolky s rybím tukem

Rybí tuk je tuk obsažený ve tkáních ryb. Rybí tuky obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA). Tyto látky mají příznivé účinky na organismus.

Účinky rybího tuku[editovat | editovat zdroj]

Omega-3 mastné kyseliny pozitivně ovlivňují stav cév, srdce i hladinu cholesterolu a snižují krevní tlak. Tím snižují riziko aterosklerotických onemocnění (strava bohatá na omega-3 snižuje riziko primárního infarktu o 70 % a riziko druhého infarktu o 30 %). Podporují imunitní systém. Ovlivňují tvorbu prostaglandinů (látky podobné hormonům které regulují rozšiřování cév, ovlivňují zánětlivé reakce a další důležité procesy). Mohou mít pozitivní vliv na projevy bolesti, nevolnost a jiné problémy spojené s menstruací. Pomáhají udržovat správné funkce nervové soustavy. Mají protizánětlivé účinky.[1] [2] [3]

Zdroje rybího tuku[editovat | editovat zdroj]

Nejdostupnějším potravinovým zdrojem EPA a DHA jsou tučné ryby, jako je losos, sleď, makrela, ančovička a sardinka. Tuk z těchto ryb má v průměru asi sedmkrát vyšší obsah omega-3 mastných kyselin než omega-6 mastných kyselin. Ostatní tučné ryby, jako například tuňák, obsahují omega-3 v poněkud menším množství. Ačkoliv ryby jsou pro člověka hlavním zdrojem rybího tuku, omega-3 mastné kyseliny ve skutečnosti neprodukují, ale hromadí se v jejich těle po konzumaci planktonu nebo jiných druhů ryb. Zejména tučné dravé ryby, jako žraloci, mečouni, štíhlice, makrely a tuňáci, které jsou v moři na vrcholu potravního řetězce mají v těle vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, ale současně se v nich hromadí také toxické látky (například rtuť). Z tohoto důvodu se nedoporučuje nadměrná spotřeba dravých ryb zejména ženám v plodném věku. Podobně problematický z hlediska obsahu škodlivých látek může být rybí tuk z ryb chovaných na pobřežních farmách.

Většina rybího tuku v současnosti se prodává ke spotřebě jako součást stravy nebo potravinových doplňků. Kromě toho se také používá jako změkčovadlo, mazadlo, olej na svícení, izolace proti chladu, přísada do mýdla a především jako krmivo. Více než 50% světové produkce rybího tuku, používaného zejména jako krmivo v akvaristice se získává z lososů chovaných na rybích farmách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠKÁBA, Martin. RYBÍ TUK = ZÁKLAD ZDRAVÍ [online]. 3. 5. 2013 [cit. 2016-06-17]. Dostupné online. 
  2. Rybí tuk a jeho účinky [online]. 8. 1.2014. Dostupné online. 
  3. Proč jíst rybí tuky [online]. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [cit. 2016-06-17]. Dostupné online.