Rybák rajský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rybák rajský

Rybák rajský
Rybák rajský
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neoghathae)
Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď: rybákovití (Sternidae)
Rod: rybák (Sterna)
Binomické jméno
Sterna dougallii
Montagu, 1813

Rybák rajský (Sterna dougallii) je středně velký druh rybáka, velmi podobný rybáku obecnému. Liší se od něj velmi dlouhým bílým ocasem, delším úzkým zobákem, šedavou spodinou těla a zbarvením křídel: vnitřní ruční letky jsou bílé, bez tmavých špiček, vnější ruční letky jsou tmavé. Hnízdí v tropickém pásu všech světadílů. Jeho areál zasahuje i do Evropy, kde hnízdí především na Britských ostrovech (největší kolonie v Irsku) a v Bretani (Francie), výjimečně zahnízdil také v Dánsku a Německu. Evropské populace jsou tažné, ptáci zimují u pobřeží západní Afriky. Tropické populace jsou stálé.[1] Občas byl pozorován dále mimo hnízdiště, dvakrát byl zjištěn na pobřeží Polska.[2] Přestože je v rámci celého světa považován za málo dotčený (vzhledem k tropickým populacím), evropská populace (1 600 až 1 800 párů, více než polovina na Azorských ostrovech) je považována za ohroženou.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HARRISON, P. Seabirds: an identification guide. Londýn : Christopher Helm, 1989.  
  2. KOMISJA FAUNISTYCZNA. Rzadkie ptaki obserwowane w Polsce w roku 2004. Notatki Ornitologiczne. 2005, roč. 46, s. 159-180.  
  3. BIRDLIFE INTERNATIONAL/EUROPEAN BIRD CENSUS COUNCIL. European bird populations: estimates and trends. Cambridge, UK : BirdLife International, 2000.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]