Rudovřes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bájného patrona a ochránce Krušných hor , jak sám uvádí, stvořil povídkář Jiří K. Kozlik z důvodu absence skutečného patrona těchto hor. V různých oblastech těchto hor se vypráví mnoho bájí, které vypráví o různých postavách vyskytujících se v této oblasti, nikterak však takových, které by symbolizovali patronství a ochranu zdejších obyvatel, lesa i hor samotných. Jak uvádí povídkář J.K.Kozlík, nestvořil svou bájnou postavu jen tak aby zaplnil patronské místo svého rodiště. Stvořil jej, aby také přiblížil čtenářům skutečné příběhy a báje, které se v oblasti vyprávějí. Samotné příběhy pak posazuje do skutečného prostředí, které dává čtenáři pocit pravdivosti. Krom samotného Rudovřese se tedy místa i báje dají opravdu dohledat v historických mapách a listinách k daným místům se vztahujícím. Jméno Rudovřes dal své bájné bytosti spojením dřívějšího názvu Krušných hor (Rudohoří, německy dodnes Erzgebirge) a tehdejšího hojného porostu hor Vřesu.

Na svém blogu uvádí povídkář Rudovřese jako vlastní dílo, tudíž podléhá veškerým autorským právům, jak jméno Rudovřes, tak i bájná postava samozná!

Povídky Jiřího K. Kozlika[editovat | editovat zdroj]

Bájný Krušnohorec je v povídkách ztvárňován jako duch Krušných hor, vládnoucí magií, který na sebe bere různé podoby zvířat, porostů, nebo věcí. V těchto podobách pomáhá dobrým lidem a trestá ty se špatnými úmysly. Hory i lidi pak chrání

Jméno Rudovřes Jiří K. Kozlik vysvětluje spojením dvou slov: rudý a vřes. Dřívější název Krušných hor byl Rudé hory nebo také Rudohoří, a to jak kvůli tomu, že se zde od středověku těží rudy, tak kvůli rudému hábitu, do kterého se hory oblékají při západu slunce na sklonku léta. Barvu vlasů a vousů získal vládce Krušných hor podobně jako své jméno, a zároveň tak vypravěč odlišuje podobu Rudovřese od vládců hor českých Krakonoše (Krkonoše) a Rampušáka (Orlické hory).

Ve svých příbězích popisuje povídkář Jiří K. Kozlík vládce Krušných hor jako postavu nevysokého vzrůstu se širokým slaměným kloboukem, zakrývajícím zarudlý vlas, a se stejně zarudlým plnovousem sahajícím téměř až na zem. Oděn do koženého kabátce zdobeného lístky kapradin drží borovou hůl, zdobenou jeřabinami a obtočenou prutem z ostružiníku. V druhé ruce svírá fajfku z dubového dřeva, zdobenou šípkovým motivem, střeží Krušné hory a ochraňuje je před loupeživými a nenechavými lidmi, kteří by chtěli horám a jejich obyvatelům škodit.

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

O postavě Rudovřese psal v roce 2013 s odvoláním na vyprávění pohádkáře a bloggera Jiřího K. Kozlíka Jakub D. Kočí na webzinu Žena-in. Podle Kočího si Kozlík ani sám není jistý, kde se skřítek v hraničních horách vlastně vzal.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jakub D. Kočí: Zrzavý skřet Rudovřes panuje Krušným horám. Někdy je to pěkný balvan, Žena-in, 19. 8. 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]