Rudolf Rocker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rudolf Rocker
Narození25. března 1873
Mainz, Německé císařství
Úmrtí19. září 1958 (ve věku 85 let)
poblíž New Yorku, USA
Povoláníspisovatel
TémataAnarchismus, syndikalismus
Významná dílaNacionalismus a kultura, Anarchismus a anarchosyndikalismus
Politická příslušnostSociálnědemokratická strana Německa (do 1891)
Manžel(ka)Milly Witkop
DětiFermin Rocker
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Rocker (25. března 1873 Mainz, Německé císařství19. září 1958 jezero Mohegan nedaleko New Yorku, USA) byl německý anarchosyndikalistický spisovatel a aktivista. Byl proklamovaný jako anarchista bez přívlastků. Věřil, že hlavním cílem anarchistů je "zajistit osobní a sociální svobodu lidí".[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Mohuči v Německu do dělnické rodiny. Otec zemřel, když mu bylo pět let. Strýc ho seznámil s německým sociálně demokratickým hnutím, ale velmi brzy byl silně zklamaný rigidním německým socialismem. Jako knihař střídal zaměstnání a získával tak nové přátele, díky nimž se začal zajímat o anarchismus.

Roku 1892 unikl uvěznění za práci na ilegální propagandě anarchismu, a to do Paříže a následně do Londýna. Ačkoli byl z křesťanské rodiny, identifikoval se s židy a slovanskými emigranty, kteří bydleli ve východní části Londýna. Vydával jidiš noviny „Der Arbeiter Fraint“ (Dělnický přítel) a jidiš literární měsíčník „Germinal“. V Anglii se také pokusil vytvořit židovské dělnické odbory. V roce 1914 byl v Anglii internován jako nepřátelský vetřelec. Po propuštění se svou ženou Anglii opustili. V roce 1919 se vrátil do Německa, kde se připojil k syndikalistům. S nástupem nacismu však uprchnul do Francie a odtamtud do Spojených států.

Je autorem biografie Johanna Mosta a některých dalších významných anarchistů. Jeho nečtenější kniha, vydaná v roce 1937, nesla název „Nacionalismus a kultura“. Rocker je považován za jednoho z předních teoretiků syndikalismu, mj. se přímo podílel na zakládání anarchosyndikalistické internacionály (IWA).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Avrich, Paul (2006). Anarchist Voices. Stirling: AK Press. ISBN 978-1-904859-27-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]