Rudolf Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vévoda Rudolf Lotrinský (vitráž v klášteře Königsfelden)
Příbuzenstvo
otec Fridrich IV. Lotrinský
matka Alžběta Habsburská
I. manželka Eleonora z Baru
II. manželka Marie ze Châtillonu
syn Jan I. Lotrinský

Rudolf Lotrinský (fr. Rudolph le Vaillant; 132026. srpna 1346 u Kresčaku) byl bojovný lotrinský vévoda, účastník reconquisty a války o bretaňské dědictví.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rudolf byl synem lotrinského vévody Fridricha IV. a Alžběty, dcery zavražděného římského krále Albrechta Habsburského. Vévoda Fridrich padl roku 1328 u Casselu a vdova Alžběta se na čas stala regentkou za nezletilého Rudolfa.

Již roku 1337 se Rudolf dostal do sporu s hrabětem Jindřichem z Baru, který mu odmítl složit lenní přísahu. Navzájem si pustošili svá území, dokud je neusmířil francouzský král Filip VI. Po boku Francie pak Rudolf stál na počátku konfliktu s Anglií v bitvě o Tournai. Následného příměří využil k cestě na Iberský poloostrov, kde se na podzim 1340 připojil ke kastilskému králi Alfonsovi XI. v boji proti granadským Maurům a účastnil se bitvy o Gibraltar. Po návratu do Francie pomáhal svému asketickému švagrovi Karlovi z Blois ve válce o Bretaň.

Osudnou se mu v létě roku 1346 stala účast v bitvě u Kresčaku, kde padl na straně francouzského krále. Dědicem se stal jeho téhož roku narozený syn Jan I.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudolph, Duke of Lorraine na anglické Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Rudolf Lotrinský ve Wikimedia Commons

Předchůdce:
Fridrich IV.
Lotrinský vévoda
1329 - 1346
Nástupce:
Jan I.