Rudolf I. Bádenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf I. Bádenský
Rudolf I v Baden.jpg
Narození 1230
Úmrtí 19. listopadu 1288 (ve věku 57–58 let)
Manžel(ka) Kunigunde von Eberstein (od 1257)
Děti Heřman VII. Bádenský
Rudolf II. Bádenský
Hesso Bádenský
Rudolf III. Bádenský
Kunigunda Bádenská
Kunigunde II of Baden
Imgarda Bádenská
Rudolf II Markgraf von Baden
Rudolf III Markgraf von Baden
Adelheid von Baden
Kunigunde von Baden
Rodiče Heřman V. Bádenský a Irmengarda Brunšvická
Příbuzní Heřman VI. Bádenský a Mechtild of Baden (sourozenci)
Fridrich II. Bádenský, Rudolf IV. Bádenský, Herman VIII, Margrave of Baden-Pforzheim a Friedrich II Markgraf von Baden[1] (vnuci)
Funkce regent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf I. Bádenský (1230 - 19. listopadu 1288) byl v letech 1250 až 1267 regentem markrabství za Fridricha I., pak se v roce 1268 stal sám bádenským markrabětem, kterým byl až do své smrti v roce 1288.

Jeho rodiči byli Heřman V. a Irmengarda, dcera Jindřicha V. Welfského. Rudolf zdědil Bádensko společně se svým bratrem Heřmanem, dokud se Heřman nepřiženil do rakouského knížecího rodu. Pak se Rudolf stal jediným bádenským vládcem.

Rudolf se v roce 1257 oženil s Kunhutou z Ebersteinu. Ebersteinova rodina odkázala polovinu svého hradu markraběti. V roce 1283 prodal Ota II. Eberstein Rudolfovi druhou polovinu Starého Ebersteinského hradu. Ve 14. století byl hrad sídlem bádenských markrabat. V roce 1250 Rudolf zahájil stavbu hradu Hohenbaden.

23. srpna 1258 mu římský král Richard z Cornwallu pronajal město Steinbach. Rudolf krále požádal, aby to udělal. Páni z Weissensteinu od markraběte koupili hrad Liebeneck a vesnici Wurm. Rudolf se hádal s hrabaty z Württemberska a biskupy ze Štrasburgu nad mýtným na Rýně. Hádka s Württemberky skončila o několik let později, když se jeho syn přiženil do Württemberské dynastie.

Rudolf postavil mnoho kostelů a opatství. Vzhledem k jeho lásce k umění a minnesangům, byl Rudolf Beppem z Baselu veleben jako zbožný a dobrotivý člověk. Je pohřben v Lichtenthalském opatství.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

20. května 1257 se oženil s Kunhutou z Ebersteinu (1230 - 12. duben 1284), dcerou hraběte Oty z Ebersteinu. Měli spolu osm dětí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudolf I, Margrave of Baden-Baden na anglické Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.