Přeskočit na obsah

Rudolf Hilferding

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rudolf Hilferding
Narození10. srpna 1877
Vídeň
Úmrtí11. února 1941 (ve věku 63 let)
Paříž
Alma materVídeňská univerzita
Povoláníekonom, politik, spisovatel a lékař
Politické stranySociálnědemokratická strana Německa
Nezávislá sociálnědemokratická strana Německa
Sociálně demokratická strana Rakouska
ChoťMargarete Hilferdingová
Rose Hilferding
DětiPeter Milford-Hilferding
Karl Hilferding
Funkceříšský ministr financí (1923)
říšský ministr financí (1928–1929)
člen Říšského sněmu Výmarské republiky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Hilferding (10. srpna 1877, Vídeň11. února 1941, Paříž) byl německý politik, ekonom a marxistický teoretik židovského původu narozený v Rakousko-Uhersku. Ministr financí v první vládě Gustava Stresemanna (13. srpna 19236. října 1923) a ve druhé vládě Hermanna Müllera (28. června 192821. prosince 1929). Klíčový ekonomický a socialistický teoretik německé sociální demokracie (SPD) za Výmarské republiky, významný představitel tzv. austromarxismu.

Původně vystudoval medicínu, ale novinářská práce (politický editor deníku Vorwärts v letech 1907–15, deníku Die Freiheit v letech 1918-1922) ho přivedla k marxistické teorii. Úzce spolupracoval s Otto Bauerem, Karlem Kautskym a Augustem Bebelem. Známá je jeho obhajoba marxismu proti prvním útokům Rakouské ekonomické školy (Eugena von Böhm-Bawerka). Jeho nejslavnější kniha Das Finanzkapital (Finanční kapitál) z roku 1910, která se vyrovnávala s tím, že koncentrace kapitálu nemá Marxem předpovídané důsledky, ovlivnila Vladimíra Iljiče Lenina při jeho tvorbě konceptu imperialismu. Základní teze Hilferdingova je, že banky v pozdním kapitalismu získávají kontrolu nad průmyslovými podniky a vytvářejí monopoly a kartely. Roku 1933 odešel do exilu ve švýcarském Curychu. V této době připravil politický program pro německý sociálnědemokratický exil zvaný Pražský program. Později přesídlil do Paříže. Zde ho zastihl vpád německých vojsk, byl zatčen gestapem a umístěn do vazby, kde zemřel – byl nalezen oběšen. Jeho žena Margarete zemřela roku 1942 v koncentračním táboře v Terezíně.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • W. Smaldone: Rudolf Hilferding: The Tragedy of a German Social Democrat. Northern Illinois University Press, 1998.
  • Hilferding se svou ženou Margarete roku 1928
    E. P. Wagner: Rudolf Hilferding: Theory and Politics of Democratic Socialism. New Jersey: Atlantic Highlands Humanities Press, 1996.
  • J. Zoninsein: Monopoly Capital Theory: Hilferding and Twentieh-Century Capitalism. New York: Greenwood Press, 1990.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]