Rudno nad Hronom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudno nad Hronom
Rudno nad Hronom
Rudno nad Hronom
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 220 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
kraj Banskobystrický
okres Žarnovica
tradiční region Štiavnické vrchy
Rudno nad Hronom
Rudno nad Hronom
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 19,3 km²
Počet obyvatel 531 (2017)[1]
Hustota zalidnění 27,5 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Marián Šurjanský
Vznik 1147 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.rudnonadhronom.sk
Telefonní předvolba +421-45
PSČ 966 51
Označení vozidel ZC
NUTS 517232
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudno nad Hronom je obec, která se nachází na Slovensku v okrese Žarnovica.

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Rudno nad Hronom se nachází v Banskobystrickém kraji v okrese Žarnovica, který byl do roku 1996 (spolu s Banská Štiavnica) součástí okresu Žiar nad Hronom. Katastrální území obce sousedí s 5 obcemi: sever – Žarnovica, severovýchod – Voznica, severozápad – Nová Baňa, jihozápad – Brehy (všechny okres Žarnovica), jihovýchod – Uhliská (Nitriansky kraj, okres Levice).

Popis obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Rudno nad Hronom měla ke 31.12.2015 517 obyvatel. Hustota zalidnění je 26,82 obyvatel / km². Rozloha katastru obce je 19.284399 km2. Obec leží v nadmořské výšce 220 m. n. m. Katastr obce se rozkládá v 3 geomorfologických celcích: Štiavnické vrchy, Vtáčnik a žiarská kotlina. Většina území se rozprostírá v CHKO Štiavnické vrchy. Nejvyšším bodem katastru je vrch Velký Žiar (855,8 m. n. m.), nejnižším hladina Hrona (okolo 200 m. n. m.). Celé katastrální území je většinou hornaté, vulkanického (sopečného) původu. Horninové podloží tvoří zejména třetihorní sopečné horniny jako andezit, ryolit a jejich tufy. V oblasti, kterou protékají vodní toky, jsou to čtvrtohorní štěrkové a písčité sedimenty.

Řeka Hron a její přítoky[editovat | editovat zdroj]

Přes katastrální území obce protéká řeka Hron, o délce kolem 2,8 km, jihozápadním směrem. Dále do ní vtéká Rudnianska potok, Mokráň a dalšími menšími vodními toky.

Rudnianský vodopád[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí je chráněná přírodní památka Rudnianský vodopád. Rudnianský vodopád je jediným vodopádem v CHKO Štiavnické vrchy. Je vysoký asi 4 m a vznikl při tektonickém zlomu geologického podloží, tvořeného sopečnými horninami – andezity. Tvoří ho několik proudů, obtékajících skálu, které v zimě vytvářejí ledovou výzdobu. V roce 1995 byl prohlášen za přírodní památku. Nachází se na horním toku Rudnianského potoka, který protéká obcemi Uhliská a Rudno nad Hronom, asi 5 km nad obcí Rudno nad Hronom v katastrálním území obce Uhliská.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Stopy po této obci nacházíme již v roce 1147, kdy se zde údajně usadil jeden oddíl křižáků. Tento údaj je uveden v monografii Tekovské župy. Na levém břehu Hronu ležící Rudno nad Hronom, které dostalo jméno podle rudy, kterou ještě před jeho založením objevili na jejím území. V latinských archivních listinách se vzpomíná pod jménem Rwdna nebo Rudna a v německých pod jménem Rudein nebo Rudeyn. Obyvatelé okolních slovenských obcí mu dali jméno Rudnuo a Maďaři Ó-Rudno (Tekovské Rudno) nebo Garam-Rudno (Hronské Rudno).

Kulturní památky v obci[editovat | editovat zdroj]

Kostel Rudno nad Hronom[editovat | editovat zdroj]

Římskokatolický kostel, zasvěcen svatému Emerichovi stojí na vršku nad Hronom. Postaven byl v klasicistním období (1802-1803). Rozměry: délka 21 m, šířka 9,30 m, výška 9 m. Svatyně je obdélníková, zaklenuta zrcadlovou klenbou. Vítězný oblouk je elipsovitý. Loď má dřevěnou půdu, opatřenou štukatérovou omítkou. Hlavní oltář l m empírové linie. Hlavní oltářní obraz je umístěn na stěně. Pod chórem je obraz Sedmibolestné. Věž postavili později, v roce 1887 a dali jí s průčelní fasádou novogotickou formu. Při stavbě nynějšího kostela ve fundamentech našla listina, v níž bylo napsáno, že na tomto místě stál dřevěný kostel, který Turci v roce 1664 zničili. Vytáhli, věřící z milodarů vlastních i posbíraných po širém kraji a v roce 1675 vystavěli nový zděný kostel.

Kaple srdce Panny Marie[editovat | editovat zdroj]

Kaple srdce Panny Marie stojí na Kalvárii, na vršku nad obcí Rudno nad Hronom a nejlépe je viditelná směrem od Nové Baně. Byla postavena v letech 1899-1900. Poslední rekonstrukcí prošla v roce 2005 a v letních měsících tam bývají mše každou první sobotu v měsíci.

Kaple svatého Jáchyma a Svaté Anny[editovat | editovat zdroj]

Kapli svatého Jáchyma a Svaté Anny byla postavena v 19. století v horní části obce. V roce 1936 byla zrenovována. Kaple byla obnovena vícekrát, naposledy v roce 2007, kdy byla nově vymalována, byla na ni umístěna nová vížka a byl do ní umístěn také nový oltář. Původně byla kaple zasvěcena apoštolu svatému Filipovi a Svaté Anně, matce Panny Marie. Každoročně se na svátek jejích patronů koná pouť.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudno nad Hronom na slovenské Wikipedii.

  1. Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2017. Bratislava. 27. března 2018. Dostupné online.