Rudeč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rudeč
Bývalá tvrz
Bývalá tvrz
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rudeč
Rudeč
Další údaje
Kód k. ú.670189
Kód ZSJ070181
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudeč (německy Rudetsch) je místní část města Kostelec nad Labem ležící v okrese Mělník, kraj Středočeský. Leží severně od Kostelce nad Labem, západně od silnice II/244 vedoucí do obce Všetaty a jižně od řeky Labe. Mimo hlavní historické části patří k Rudči i severně od řeky Labe rozkládající se chatová oblast, některé domy „U Starého mostu“ a část s místním názvem „Ostrov“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rudeč byla samostatnou obcí do roku 1930. Mezi lety 1869–1900 byla obec pod okresem Karlín, mezi lety 1910–1930 v okrese Brandýs nad Labem. Mezi lety 1930–1950 byla stále uváděna jako osada pod správnou Kostelce nad Labem a od roku 1950 se přestala uvádět jako oficiální místní část.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Okrajovou částí katastrálního území Rudeč vede silnice II/244 vedoucí mezi Kostelcem nad Labem do obce Všetaty. Ze silnice lze odbočit a území dále protíná silnice do obce Tišice, obecní části Kozly. Rudčí dále vede několik místních hliněných komunikací. Podél Labe lokalitou prochází cyklostezka č. 2 Labská v úseku z Mělníka do Čelákovic. Z Rudče na hlavní Labskou cyklotrasu je dále připojena cyklotrasa vedoucí směrem Hlavenec.

V Rudči není provozována veřejná doprava, nejbližšími autobusovými zastávkami jsou „Kostelec nad Labem, náměstí“ v centru Kostelce a „Kostelec nad Labem, U Starého Labe“ na pravém břehu Labe. Nejbližší železniční stanice se nachází rovněž v Kostelci nad Labem.

Památky[editovat | editovat zdroj]

V katastrálním území se nachází tvrz, prvně zmiňovaná v roce 1359. Tvrz samotná nyní již neexistuje, části původní tvrze však obsahuje rodinný dům č.p. 720 v ulici K Rudči.

Na hranici katastrálního území Rudeč se nachází bývalé prázdninové letovisko Kopa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]