Rudý les

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kopec v Rudém lese se značkou radioaktivity

Rudý les nebo také Červený les (ukrajinsky „Рудий ліс“, rusky „Ржавый лес“, „Рыжий лес“, „Красный лес“, bělorusky „Руды лес“) je původně a převážně borovicový les, který pokrývá území o rozloze asi 10 km² v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Vyznačuje se tím, že absorbuje velkou dávku radioaktivního prachu.

Své jméno si získal proto, že v prvních dnech po nehodě, kdy přes něj přešel radioaktivní mrak a dopadlo do něj vysoké množství radioaktivního spadu, se zbarvil do temně rudé barvy, tím jak hynul. V noci mrtvé stromy svítily, což je vysvětleno neobvyklými enzymatickými reakcemi dřeva, které vstupují do interakce s radioaktivními látkami.

Podle zpráv sovětských vědců na první mezinárodní konferenci o biologických a radiologických aspektech černobylské havárie (září 1990) dosáhla úroveň spadu v 10 km zóně kolem elektrárny až 4,81 GBq/m². Následně více jak 4 km² nejzamořenější části lesa muselo být srovnáno se zemí a vypáleno. Myslivci poté nuceně vybíjeli veškerá zvířata v okolí Černobylu.

I když jde o jedno z nejkontaminovanějších míst na světě, dnes se les již plně zotavil a uhynulé stromy nahradily nové (převážně borovicí a břízou) a je plný života. Dokonce se stal domovem i několika ohrožených druhů.

Les je pod stálým dohledem vědců. V minulosti se zde objevily případy mutací rostlin a živočichů. V současné době nebyly nalezené žádné nové anomálie a přímé důkazy o vlivu radiace na zdejší život, a to i přes to, že pro zdraví člověka je radiace v lese stále vysoká. Na druhou stranu třeba ptáci, nebo hlodavci se sem vracejí velmi pomalu.

Situaci je ale nutné posuzovat z dlouhodobějšího hlediska a na konečné závěry o vlivu radiace na přírodu je ještě brzy.

Reference