Rubén Gallego

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rubén Gallego
Рубен Гальего.jpg
Rodné jméno Rubén David González Gallego
Narození 20. září 1968 (51 let)
Moskva
Povolání spisovatel
Ocenění Ruský Booker (2003)
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rubén David González Gallego (rusky Рубен Давид Гонсалес Гальего; * 20. září 1968, Moskva, SSSR) je ruský spisovatel a novinář španělského původu. Je autorem knihy „Bílé na černém“, která v roce 2003 získala ruskou Bookerovu cenu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Rubén David González Gallego se narodil roku 1968 v Moskvě dvěma studentům Lomonosovy univerzity. Jeho matkou je Aurora Gallego, dcera bývalého generálního tajemníka Komunistické strany národů Španělska Ignacia Gallega. Otec byl studentem ekonomie, původem z Venezuely. Gallego se narodil s ochromenými končetinami a byl umístěn do ústavu. Po roce dostala jeho matka nepravdivé vyrozumění, že zemřel. Vystudovala filologii a stala se novinářkou a překladatelkou. V roce 1974 se provdala za ruského spisovatele Sergeje Jurjeněna, který v letech 1995–2005 žil v Praze. Rubén Gallego vyrůstal v sovětských sirotčincích a domovech důchodců, odkud se mu podařilo uniknout až v roce 1990. Po studiích získal zaměstnání jako počítačový specialista.

Se svoji matkou se Rubén Gallego shledal v roce 2001 v Praze. Od té doby žije na Západě: v Německu a ve Washington DC. Je potřetí ženat a má dvě dcery.

Na základě zkušeností ze sovětských ústavů napsal autobiografickou knihu «Bílé na černém», která byla přeložena do několika jazyků, mimo jiné do vietnamštiny, švédštiny a esperanta. Česky vyšla roku 2009 v edici Revolver Revue.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]