Ruští Němci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slavní ruští Němci:
Denis Ivanovič Fonvizin, Michail Bogdanovič Barclay de Tolly
Alexander von Benckendorff, Kateřina II.
Pjotr Berngardovič Struve, Alexej Rüdiger
Alissa Freindlich, Otto Schmidt

Výraz ruští Němci, (německy Russlanddeutsche, rusky российские немцы, rossijskije němcy, rusky též русские немцы , russkije němcy) je souhrnné označení pro „Němce z Ruska“, tzn. pro Němce resp. obyvatele Ruska německého původu (deutschstämmige). Ruští Němci, ale i mnoho smíšených rusko-německých rodin od konce 90. let přesídlilo do středoevropského německého prostředí, zejména do Spolkové republiky Německo.[1]

Ruští Němci jsou osoby výhradně německého původu, zatímco jako němečtí Rusové jsou označováni ti, kteří mají jak německé, tak ruské předky (např. německého otce, ruskou matku nebo naopak) a jako ruští Němci „Rusové v Německu“. Až do rozpadu Sovětského svazu se toto označení vztahovalo na Němce také obecně na německých území v rámci Sovětského svazu (Sovětští Němci).

V běžné mluvě bývají často označováni jako ruští Němci také obyvatelé německého původu v dalších postsovětských státech, především Kazachstánu. Lokálnější označení jako povolžští Němci, krymští Němci, volynští Němci, černomořští Němci (též ukrajinští Němci) nebo kazachstánští Němci a kyrgizstánští Němci jsou poněkud méně obvyklá označení.

Slavní ruští Němci[editovat | editovat zdroj]

Šéf těžařské firmy Gazprom, Alexej Miller

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Russlanddeutsche na německé Wikipedii.

  1. Sabine Ipsen-Peitzmeier, Markus Kaiser (Hrsg.): Zuhause fremd – Russlanddeutsche zwischen Russland und Deutschland. Transcript Verlag, Bielefeld 2006, ISBN 3-89942-308-9.