Rozrazil štítkovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxRozrazil štítkovitý
alternativní popis obrázku chybí
Rozrazil štítkovitý (Veronica scutellata)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďjitrocelovité (Plantaginaceae)
Rodrozrazil (Veronica)
Binomické jméno
Veronica scutellata
L., 1753
Synonyma
  • Veronica connata
  • Veronica uliginosa
  • rozrazil štítnatý [2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozrazil štítkovitý (Veronica scutellata) je nenápadná bylina, vlhkomilný druhrodu rozrazil, kvetoucí drobnými modrými kvítky sestavenými do řídkých hroznů.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje je se v souvislém pásu od západu Evropy až po střední Sibiř, nezasahuje pouze nejjižnější evropské oblasti; původním druhem je také v Severní Americe. Novodobě byl rozšířen do Jižní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.

České republice roste roztroušeně až vzácně, nejčastěji v mokřadních biotopech až do podhůří, v termofytiku ale téměř zcela chybí. Vybírá si místa se stabilně vysokou hladinou spodní vody, snese i časté zaplavování stanoviště. Vyrůstá na březích stojatých vod, v rákosinách, na vlhkých slatinných i rašelinných loukách, na půdách nevápnitých a mírně kyselých, v příkopech okolo cest nebo na březích vodních kanálů. Rostlina ke zdárnému růstu potřebuje dostatek slunce, preferuje chladné a vlhké prostředí. Aby lodyha prorazila cestou za sluncem hustou spleť sousedních rostlin jsou s počátku listy na vrcholu k lodyze přitisklé, teprve později se rozvinou vodorovně a upevňují tak její vzpřímenou polohu.[3][4]

Podle "Florabase.cz" se rozrazil štítkovitý v ČR vyskytuje: rozrazil štítkovitý na Florabase.cz.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, lysá rostlina dorůstající do výše 15 až 50 cm. Má poměrně chabou jednoduchou nebo jen zřídka rozvětvenou čtyřhrannou lodyhu která bývá u báze poléhavá a výše vystoupavá, v dolních uzlinách může zakořenit. Její listy jsou vstřícné, křižmostojné, přisedlé a nejčastěji lysé. Listové čepele bývají podlouhle kopinaté až čárkovité, na okrajích podvinuté, jsou celokrajné nebo řídce nazpět pilovité, někdy s červeným nádechem.

paždí lodyžních listů vyrůstají postranní hroznovitá květenství s 5 až 20 řídce rozmístěnými květy na dlouhých stopkách a někdy převyšují lodyhu. Krátké listeny se tvarem podobají listům. Oboupohlavné bílé až světle fialové čtyřčetné květy měří do 5 mm v průměru. Zelené vejčité kališní lístky jsou zašpičatělé. Světle fialové až bílé korunní lístky s načervenalými žilkami jsou široce vejčité, na koncích tupé; korunní trubka je krátká. Obě tyčinky se žlutými prašníky jsou kratší než koruna. Rostliny kvetou od června do srpna, jednotlivé květy nevykvétají současně. Opylovány jsou okřídleným hmyzem.

Plody jsou zploštělé dvoupouzdré tobolky a na vrcholu srdčité zakončené. Tobolky po dozrání semen prasknou ale otvírají se až za vydatného deště, který semena odplaví do prohlubní kde je předpoklad, že budou mít dostatek vláhy k vyklíčení a růstů.[3][4][5][6]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Seznamu cévnatých rostlin České republiky je rozrazil štítkovitý z důvodů klesajících počtů exemplářů zařazen jako vzácnější druh vyžadující další pozornost do kategorie (C4a).[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. BioLib.cz – Veronica scutellata (Rozrazil štítkovitý) [online]. BioLib.cz [cit. 2012-02-05]. Dostupné online. 
  3. a b KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Rozrazil štítkovitý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 07.06.2009 [cit. 2012-02-05]. Dostupné online. 
  4. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Rozrazil štítkovitý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2012-02-05]. S. 81. Dostupné online. 
  5. Květena ČR: Rozrazil štítkovitý [online]. Petr Kocián [cit. 2012-02-05]. Dostupné online. 
  6. Finland Nature and Species: Veronica scutellata [online]. Luono Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2012-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic: Veronica scutellata [online]. Preslia č. 84, Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, rev. 2012 [cit. 2012-02-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]