Rozkaz č. 227

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poštovní známka se sloganem Ani krok zpět!

Rozkaz Lidového komisariátu obrany SSSR z 28. července 1942 č. 227 (rusky Приказ НКО СССР от 28 июля 1942 г № 227) byl vojenský rozkaz vydaný 28. července 1942 Stalinem, který byl v té době lidový komisař pro obranu (ministr obrany SSSR). Je známý také pod jménem „Zpátky ni krok!“ (rusky Ни шагу назад!Ni šagu nazad!), což byla jedna z frází, které Stalin v rozkaze použil. Rozkaz zakazoval důstojníkům i vojákům ustupovat bez rozkazů vyššího velení. Důstojník, který by ho porušil, měl být souzen vojenským soudem.

Rozkaz také nařizoval každému frontu, aby vytvořil jeden až tři trestné pluky (rusky штрафные батальоны, štrafnyje bataljony, zkratkou штрафбаты, štrafbaty) z důstojníků, kteří se provinili vůči vlasti, nebo se dopustili jiného zločinu či přestupku. Armády měly podobným způsobem vytvořit pět až deset rot z vojáků a poddůstojníků. Tyto jednotky měly být vysílány na nejnebezpečnější úkoly. V těchto oddílech se sloužilo tři měsíce, kdo byl během služby zraněn nepřátelskou palbou, byl od služby osvobozen. Ovšem vzhledem ke způsobu nasazování těchto oddílů znamenalo převelení k této jednotce víceméně rozsudek smrti, případně zmrzačení.

Dále rozkaz nařizoval vytvořit v každé armádě tři až pět dobře vyzbrojených jednotek po 200 mužích, které měly střílet jednotky ustupující bez rozkazu z boje nebo i utíkající jednotlivce (tzv. blokační jednotky).

Součástí rozkazu byl také popis špatné situace, ve které se Sovětský svaz nachází. Stalin na vojáky apeloval, aby nepropadali mylné představě, že mohou ustupovat hluboko do nitra své rozsáhlé země. Argumentoval tím, že Sovětský svaz už utrpěl ohromné územní, materiální a lidské ztráty. A že nepříteli se daří obsazovat právě nejbohatší a nejvyspělejší část země.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rozkaz č. 227 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]