Rozšířená Fujitova stupnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Rozšířená Fujitova stupnice (anglicky Enhanced Fujita ScaleEF) je stupnice sloužící k změření síly tornáda. Dělí tornáda do šesti stupňů – EF0 až EF5. Nejsilnější šestý stupeň EF5 se vyskytuje pouze ve 2 % ze všech případů výskytu tornád ve Spojených státech amerických.

Původní Fujitova stupnice byla představena roku 1971 japonsko-americkým meteorologem Tedem Fujitou. Rozšířená Fujitova stupnice byla vyvíjena v letech 2000–2004 širokým týmem meteorologů a stavebních expertů pod záštitou Texaské technické univerzity. Americká National Weather Service novou stupnici oficiálně představila 2. února 2006, a od 1. února 2007 je nová stupnice v operačním použití v USA,[1] od roku 2013 pak i v Kanadě.

Expertní tým podrobně analyzoval dostupné záznamy o škodách způsobených tornády, aby co nejpřesněji definoval vztah mezi (předpokládanou) silou větrných nárazů a způsobenými škodami. Proti původní Fujitově stupnici má proto rozšířená Fujitova stupnice upravenou sílu větru pro jednotlivé kategorie a byly rovněž upřesněny definice škod.

Kategorie přiřazená tornádu se stanovuje na základě způsobených poškození. Rozšířená Fujitova stupnice využívá 28 indikátorů, přičemž každý indikátor představuje stupeň poškození určitého objektu/struktury (budova konkrétního typu, stožár, strom a podobně).[2][1]

Parametry[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Rychlost větru[3] Potenciální škody[3] Ukázka škod
km/h m/s
EF0 105–137 29–37 Lehké škody.

Spadlé komíny, zlámané větve stromů, vyrvané mělce kořenící stromy, škody na vývěsních štítech.

ukázka škod EF0
EF1 138–177 38–49 Mírné škody.

Strhává střešní kryt, posunuje nebo otáčí prefabrikované domy a vytlačuje auta ze silnic.

ukázka škod EF1
EF2 178–217 50–61 Značné škody.

Strhává střechy, ničí prefabrikované domy, převrací vagóny, vyvrací a láme vzrostlé stromy, z lehkých předmětů vytváří nebezpečné projektily, zdvihá automobily ze země.

ukázka škod EF2
EF3 218–266 62–74 Vážné škody.

Ničí střechy i zdi dobře postavených domů, převrací vlaky, většina stromů v lesích je vyvrácena, těžká auta jsou zdvihána ze země a odvrhávána.

ukázka škod EF3
EF4 267–322 75–89 Zničující škody.

Srovnává se zemí dobře postavené domy, stavby se slabými základy odnáší, auta jsou odmršťována a z těžkých předmětů se stávají poletující projektily.

ukázka škod EF4
EF5 >322 > 90 Ohromující škody.

Silné konstrukce domů jsou srovnávány se zemí a odnášeny, projektily velikosti automobilu poletují vzduchem a jsou odmršťovány do vzdálenosti přesahující 100 m, stromy jsou odkorňovány.

ukázka škod EF5

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enhanced Fujita scale na anglické Wikipedii.

  1. a b The Enhanced Fujita Scale (EF Scale) [online]. National Weather Service, National Oceanic and Atmospheric Administration [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) : Stupnice Fujitova [online]. Česká meteorologická společnost, 2014 [cit. 2019-04-12]. Dostupné online. 
  3. a b Fujita Tornado Damage Scale Storm Prediction Center. Accessed May 20, 2009.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu rozšířená Fujitova stupnice na Wikimedia Commons
  • Enhanced F Scale for Tornado Damage – porovnání Fujitovy stupnice a rozšířené Fujitovy stupnice, seznam indikátorů využívaných rozšířenou Fujitovou stupnicí (stránky NOAA) (anglicky)
  • MCDONALD, Jim, et al. A Recommendation for an ENHANCED FUJITA SCALE (EF-Scale) Submitted to The National Weather Service and Other Interested Users [online]. Wind Science and Engineering Center, Texas Tech University, 2004-06 [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (anglicky)