Rowy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rowy
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíPomořské
OkresSłupsk
GminaUstka
Rowy
Rowy
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel376 (2021)[1]
Správa
PSČ76-212
Označení vozidelGSL
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rowy je přímořská vesnice na břehu Baltského moře v Polsku, žijící cestovním ruchem, ležící ve správní oblasti Pomořské vojvodství, powiat słupski, na západ od jezera Gardno. Ve vesnici se nachází rybářský přístav. Dřív zde byla rybářská osada mezi Leba a Ustka. První zmínky o Rowy pochází z roku 1282 archeologické výzkumy dokazují, že ves byla osídlena už v prehistorickém období. Vesnici obklopují borové lesy ležící na pohyblivých dunách (ruchome wydmy). Oblast na východ od vesnice patří do cenných částí národního parku Słowiński Park Narodowy. Nejteplejší měsíc je červenec. Průměrné červencové teploty dosahují 20 °C.

Pláž v Rowy

Turismus[editovat | editovat zdroj]

V Rowy se nachází tři písečné pláže s oblázky. Pláže jsou plné turistů, kteří chodí po břehu, dýchají zdravý mořský vzduch u čistého moře na udržovaných plážích bez odpadků. V Rowy se také nachází naturistická pláž navzdory tomu, že v Polsku silný klerikalismus. Pláž není vyznačena zřejmě ani na žádné z podrobnějších map, byla založena v roce 1990 , prochází se na ni přes placený vstup do parku Słowiński Park Narodowy, cesta vede asi 1 km lesem, je občas pokrytá ostrým štěrkem.

Turisté na plážích, zpravidla polské národnosti, často ani v červenci v chladném větru neodloží teplou bundu. Moře bývá bouřlivé a plavčíci střeží, aby se nikdo neutopil, takže i v nejteplejších dnech je plavání omezeno. Oblíbeným sportem pouštění draků, mimo to lze sbírat mušličky, hledat jantar, ležet na pláži, sedět v hospůdce ve vesnici, nebo tiše rozjímat v kostele. Ve vesnici je několik kempů a mnoho možností ubytování. Na nedalekém jezeře Gardno hlubokém průměrně 50 cm je možné celkem bezpečně provozovat kitesurfing.

V Rowy je vstup do parku Słowiński Park Narodowy placený.

Atrakcí v Rowy je lunapark s horskou dráhou.

Novorománský kostel v Rowy z 19. století

Historické památky[editovat | editovat zdroj]

Historický Novorománský kostel z 19. století.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Za oblastí pohyblivých dun, v bezprostředním sousedství moře, tady najdeme ve vlhkých borových lesích cenné acidofilní rostliny z čeledi vřesovcovité, více druhů kapradin a orchideje v prostředí připomínajícím spíše vnitrozemské mokřady.

V okolí najdete[editovat | editovat zdroj]

Ulice poblíž pobřeží, Rowy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rowy na polské Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2022-10-06]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]