Rovinka (Krkonoše)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rovinka (též Na Rovince) je horské sedlo a významné rozcestí v Krkonoších.

Z geomorfologického hlediska patří Rovinka do celku Krkonoš, podcelku Krkonošské rozsochy a okrsku Žalský hřbet[1]. Nachází se mezi vrcholy Šeřín (na severu) a Jánský vrch (na jihu) asi 7,5 km severně od Vrchlabí a asi 5,5 km jihozápadně od Špindlerova Mlýna. Nadmořská výška 846,6 metrů uváděná např. na turistických mapách KČT je výškou v místě rozcestí. Bod sedla se nachází od něj několik desítek metrů západně a přesahuje 850 m n. m. Rovinka leží na území Krkonošského národního parku.

Skrz sedlo vedou vzájemně se křížící neveřejné zpevněné komunikace Benecko - Špindlerův Mlýn a Janova Hora - Žalý a ústí zde i další méně kvalitní, ale turisticky významné cesty. Rovinkou prochází červeně značená Bucharova cesta Horní Mísečky - Žalý, zeleně značená trasa 4371 Benecko - Špindlerův Mlýn a žlutě značená trasa 7307 Rokytnice nad Jizerou - Přední Labská.

Prostor sedla je zalesněn. Protéká jím v nedaleko v severním svahu Jánského vrchu pramenící Vojákův potok, podle jiných map Sachrův ručej, který je levým přítokem Labe. U rozcestí se nachází provozovaná turistická chata a přístřešek. Ve směru od vrcholu Jánského vrchu je přes sedlo veden podpovrchový plynovod, pokračující podél komunikace na Špindlerův Mlýn.

Zvláštností místopisného názvu "Rovinka" je, že je nesklonný, ačkoliv je odvozen od českého slova "rovina". Proto nejste na "Rovince" nýbrž na "Rovinka" a nejdete na "Rovinku", ale pohybujete se směrem na "Rovinka".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)