Rosana Elisabeth de Montfort

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rosana de Montfort
Rosana de Montfort, foto Tomáš Raška
Rosana de Montfort, foto Tomáš Raška
Narození5. října 1973
Ostrava
Československo
ZeměVelká Británie, Česko
Povolánímalířka, sochařka a designérka
Manžel(ka)Russell G.A. de Montfort
Významná dílaLeap of Faith
05.10.2020
Space Cherry
I am Waiting
Source Found (Galerie Petra Brandla, Praha)
I want to be a human (Galerie Petra Brandla, Praha)
OceněníInternational Price Velazquez 2019 European Museum of Modern Art Barcelona International Price Michelangelo 2019, Brancaccio Palace, Rome
Webová stránkahttp://rosanademontfort.com/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rosana de Montfort (* 5. října 1973 Ostrava) je česká malířka, sochařka, designérka, kurátorka a galeristka. Členka umělecké skupiny Magnus Gradus, představitelka neo-dystopické a post-humanistické tvorby v Česku.

ŽIVOT[editovat | editovat zdroj]

Rosana de Montfort je rodačka z Ostravy, která tvoří od raného dětství pod vlivem mentorů, vzorů a učitelů jako jsou akad. mal. Karel Žaluda[1], Věra Špánová-Boudníková, Jiří Stejskal, David John Lloyd, Jaroslav Domiter[2] a Ladislav Maria Wagner. Její obrazy vyvolávaly kontroverzní názory mezi pedagogy a její fantaskní tvorba v době vrcholného komunismu nebyla přijata pozitivně. Vystavovala nejen v rámci studia na umělecké škole v Ostravě, Blahoslavově ulici, ale i samostatně v prostorách kulturních středisek, jakým bylo Divadlo Hudby (dnešní Stará Aréna v Ostravě), vestibulů průmyslových budov a školách. Po studiu na Gymnáziu Hladnov a Střední Umělecko-průmyslové škole v Ostravě-Porubě, které neukončila, se v roce 1991 odstěhovala do zahraničí.

V roce 1993 se účastnila kolektivních výstav v mnichovských kavárnách a restauracích. Zlom v její tvorbě nastal s výstavou v Kunstpark Ost v Mnichově, dnešním kulturním centrem pro zábavu a kulturu Kultfabrik. V roce 2001 se podílela na kultovních Street Art Jamech v Praze.[3]

Od roku 2003 žije a pracuje ve Spojeném království. Její díla jsou žádaným přírůstkem nejen domácích, ale i zahraničních sběratelů. Kromě 3D umění vytváří také street art kulisy a graffiti. Také se uplatnila v hudební produkci britských televizních kanálů Channel U, BBC Channel 4 a Lion TV.

[4] Pokud jde o styly, neomezuje se na trend nebo módní vlnu. Někdy zvolí realistickou malbu neskutečných věcí a naopak reálný svět tvoří rychlými dynamickými špachtlemi. Média, které používá pro své obrazy, jsou většinou plátno, akryl, olejové barvy, syntetika, písek a omítka, laky a tužky. V plastice a sochařství dává přednost materiálům jako je expansní pěna, akryl, sklo, cement, polyuretan, hliník a dřevo. [5]

Její působiště se v roce 2012 rozpůlilo mezi Spojené království a v Česko. Nynější druhotné obydlí na Novojičínsku se stalo domovem jejích dovedností i v architektuře a interiérovém designu, kde prokládá stoleté dřevěné konstrukce moderním minimalismem.

Mimo svou tvorbu také spolupracuje s kurátory zámků a se zastupitelstvy měst na benefičních projektech.

V roce 2019 vytvořila repliku obrazu blahoslaveného Česlava Odřivouse (patrona rodu Sedlnitzkých). Tento dvou a půl metrový obraz, malováný olejem na plátně, byl umístěn zpět na zdi bíloveckého zámku ve spolupráci s kastelánem a kurátorem Eduardem Valešem za účasti členů zámecké gardy. Obrazu patrona, který má za úkol toto šlechtické sídlo ochraňovat od všeho zlého, požehnal i bílovecký děkan P. Ing. Mgr. Lumír Tkáč.[6]

Zimní depozitář Rosany de Montfort v Galerii MORITZ
Zimní depozitář většiny obrazů určené pro výstavy se setkávají v Galerii MORITZ.

Aktuálně vystavuje na českém území kolem 100 maleb, pořádá výtvarné kurzy a vyučuje na gymnáziu. Jako spolumajitelka firmy DE MONTFORT ART spolupracuje s mezinárodními institucemi, galeriemi a sběrateli za účelem změnit život kolem k lepšímu. Díky účasti na neziskových projektech získala několik ocenění včetně uznání z Bílého Domu a ocenění městské rady San Francisca a rady města Bílovec. Za účast na mezinárodních výtvarných soutěžích byla odměněna několika cenami.

Ve svém volném čase pomáhá ve vývoji kulturního programu města Bílovec vedením výtvarných projektů a výstav v Galerii MonAmi a Galerii MORITZ.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

·     Certifikát Zásluh od zastupitelstva města a kraje San Francisca 2010

·     “President´s Volunteer Service Award” od Barracka Obamy 2010

·     Mezinárodní cena Velazquez, MAOM Barcelona 2019

·     Mezinárodní cena Michelangelo v Rímě 2019

·     Finalistka “International Contemporary Masters“ Santa Barbara Červen 2019

·     Finalistka “International Contemporary Masters“ Santa Barbara Srpen 2019

·     Ocenění zastupitelstva města Bílovce za zásluhy v kultuře 2021

·     Finalistka “Circle Art Awards” Circle Art Foundation Paris 2022

GALERIE MORITZ[editovat | editovat zdroj]

Galerie Moritz, "SETKÁNÍ V ČASE"
Na výstavu v Galerii MORITZ na Zámku Bílovec se přišli podívat milovníci umění nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

V roce 2021 započala projekt Galerie Moritz, kterou ve spolupráci s Eduardem Valešem, kastelánem Zámku Bílovec, vybudovala v sále barokního skvostu města Bílovec. Historický interiér byl citlivě obohacen o architektonický prvek "BRÁNY", které posunuly galerijní design do stylu vhodného pro prezentaci současného umění. Galerie MORITZ je nyní vyhledávaným cílem v Moravskoslezském Kraji pro svou organickou dramaturgii a situovanost v zámeckém komplexu historického jádra města Bílovec.

Galerie MORITZ, vystavující v projektu "SETKÁNÍ V ČASE"
Vystavující v Galerii MORTIZ, Michal Janovský (český surrealista, malíř a lektor), Radomír Bárta (umělecký kovář a sochař), Rosana de Montfort (malířka, designérka, kurátorka a galeristka), Jaroslav Jerry Svoboda (abstraktní malíř a symbolista).

Galerie uvítala při svém zrodu již několik projektů. V roce 2021 zde představila projekt ROMY&ROSE s Romanou Štryncl. Je to koncept dvou žen, které se potkaly na soutěži MISS ČESKOSLOVENSKO 1991, za účelem pomáhat zvířecím útulkům. Autorem konceptu benefiční aukce ve spolupráci s organizacemi pro záchranu zvířat je Romana Štryncl, která svými projekty přispěla přes milion korun. Daruje do veřejných akcí obraz zvířecího hrdiny z daného útulku, ke kterému napíše spisovatelka Lucie Hlavinková pohádku. Obraz dostane kmotra-kmotřenku, pro tento účel oslovuje Romana známé osobnosti z kulturní sféry. Logistickou a kurátorskou úlohu v projektu má Rosana de Montfort, která se stará o oslovování hostitelů, jimiž jsou běžně památkové instituce. Dalším významným projektem byla expozice pod pracovním názvem "SETKÁNÍ V ČASE", výstavní projekt výtvarné skupiny Magnus Gradus, jejíž členy jsou Jaroslav Jerry Svoboda (Praha, Toronto), Radomír Bárta (Brno, Sebranice), Rosana Elisabeth de Montfort (Londýn, Bílovec). Jako hosta si členové skupiny vybrali legendárního českého surrealistu Michala Janovského. Výstavu shlédlo něco přez 3000 návštěvníků z Česka, Německa, Polska, Velké Británie a Japonska.

MAGNUS GRADUS[editovat | editovat zdroj]

Umělecká skupina MAGNUS GRADUS byla založena 5.5.2022 v Praze, ve spolupráci s kolegou umělcem, Jaroslavem Jerrym Svobodou. Později se jeho členem stal také brněnský sochař a umělecký kovář, Radomír Bárta.

ROMY&ROSE[editovat | editovat zdroj]

Projekt ROMY&ROSE je činem dvou žen, které se potkaly na soutěži MISS ČESKOSLOVENSKO 1991 a schází se v druhém ročníku společného výtvarného projektu za účelem pomáhat. Brněnská rodačka Romana Štryncl, postupně oslovuje prověřené útulky po celé ČR, namaluje jimi vybranou kočku, obraz draží po dobu trvání výstavy na stránkách útulku a celá částka jde přímo na jeho účet. První výstava spojená s aukcí obrazu pro kočičí útulek proběhla v Divadle Bolka Polívky v roce 2013. “Celý projekt funguje nejen jako jednorázové získání finanční částky, ale přibližuje problematiku útulkových zvířat, propojuje lidi a věřím, že vede i k zamyšlení a větší všímavosti.”

Rosana pomáhá lidem, kteří se chtějí kreativně vyvíjet. V benefičních akcích spolupracuje s vedením města Bílovce a NPÚ na projektech pro vývoj výtvarného cítění bez hranic. Bez hranic proto, neboť dává šanci každému bez ohledu na věk, styl, či pokročilost, se umělecky vyjádřit. Její slova “v každém z nás je umělec” začínají vyučovací hodiny nejen v zámeckých plenérech, ale i školách a ateliérech. Za své zásluhy byla odměněna několika cenami městskými radami a kulturními institucemi u nás i v zámoří.

Projekt ROMY&ROSE probíhal na Zámku Bílovec v Galerii Moritz v roce 2021 ve spolupráci s kastelánem Eduardem Valešem. Váženým hostem byla zpěvačka Tanja z rokové skupiny Citron.

V červnu 2022 probíhal druhý ročník na Zámku Lysice ve spolupráci s paní kastelánkou Martinou Rudolfovou a  kmotrem obrazu byl Robert Křesťan.

V roce 2023 bude třetí ročník probíhat v Kroměříži ve spolupráci s místním útulkem Zatoulané Štěstí.

CENA MĚSTA BÍLOVCE[editovat | editovat zdroj]

Blahoslavený Česlav Odřivous je zpět na Zámku Bílovec
V sobotu 7. prosince se do bíloveckého zámku vrátil po osmdesáti letech obraz blahoslaveného Česlava Odřivouse (patrona rodu Sedlnitzkých), a to díky spojeným silám místního kastelána Eduarda Valeše a věhlasné malířky Rosany de Montfort.

V roce 2021 roce proběhlo ocení osobností podle nově schválených pravidel a oceněným občanům byla udělena „Cena města Bílovce“ a „Čestné občanství“. Jedním z oceněných byla Rosana de Montfort za její přínos pro město Bílovec v oblasti reprezentace zámku i města Bílovce. Rosana je autorkou několika obrazů, které věnovala zámku Bílovec, podílí se na aktivitách se zámkem spojených, je členkou ochotnického souboru Odřivous. Je autorkou nově vzniklé galerie v prostorách zámku, která získala mezinárodní ohlas. Rosana má na kontě desítky výstav samostatných a společných doma i po celém světě, před sebou řadu nasmlouvaných výstav pro české a zahraniční publikum. V rámci propagace malířství zahájila u příležitosti Dne dětí na Slezském náměstí projekt BLOKi, který bude putovat po okolních městech i obcích, aby za rok vzniklo v Bílovci velké dílo s názvem – Doma.[7]


Významná díla[editovat | editovat zdroj]

 • Leap of Faith – soukromá sbírka v Sydney[8]
 • Ice Lake City – soukromá sbírka v Irvine[9]
 • I am Waiting – soukromá sbírka v Bílovci[10]
 • Space Cherry – oceněn International Prize Velazquez 2019, ve vlastnictví autorky, Bílovec[11]
 • 05.10.2020 – soukromá sbírka v rezervaci, Abu Dhabi[12]
 • Some Things Never Change – oceněn International Prize Michelangelo, Brancaccio Palace, Řím, 2019, ve vlastnictví autorky, Bílovec[13]
 • My Living Treasure - Obraz se stal maskotem MEZINÁRODNÍHO DYSTOPICKÉHO SYMPOSIA na Tufts University v Bostnu Messachussets ve Spojených Státech.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Podle zdroje:[14]

·     03.08-05.08. 2018 Zámek Bílovec, výstava a přednáška na PARCON 2018

·     21.02.-25.03. 2019 Muzeum a Galerie Mlejn Ostrava

·     27.04.- 31.08. 2019 Zámek Bílovec, samostatná výstava

·     01.06.- Vinárna pod Pálavou, Dolní Náměstí, Olomouc, stabilní samostatná výstava

·     01.09.-31.10. 2019 Galerie Chagall

·     16.10.2019 Yacht Club, Frinton-on-Sea, UK, prodejní výstava

·     21.09.2019 Essex County ART REVIEW, UK, benefiční prodejní výstava „Hello Harwich“

·     07.12.2019 Slavnostní odkrytí reprodukce původní malby Bl. Česlava Odrowas, Zámek Bílovec

·     13.12.2019 Martin Café, Nový Jičín, stabilní samostatná výstava

·     01.08.2019-01.07.2020 Galerie Petra Brandla, Praha 1, vybraná díla

·     13.06.-31.08.2020 Zámek Bílovec, samostatná výstava

·     12.06.-03.09.2021 ROMY&ROSE, výstava s Romanou Štryncl v Zámecké Galerii MORITZ, Bílovec

·     18.07.-30.10.2021 Mezisvěty, Rosana a Russell de Montfort, vystava obrazů, Zámek Kunín

·     05.09.-05.10.2021 Benefiční výstava, triptych „3 Ženy“, Klášter Skalka, Mníšek pod Brdy

·     04.09.-8.11.2021 Výukový program pro děti na Gymnáziu Mikoláše Kopernika v Bílovci

·     01.10.-31.1.2022 Bárta-Montfort-Kořistková, výstava obrazů, Galerie Silvie Kořistková, Orlová

·     11.11.-31.05.2022 Projekt ARTVÁRIUM, Kurátorka PhDr. Renáta Mužíková, Pasáž Českého Designu Praha

·     20.02.-20.03.2022 „V KLUSU MĚSTEM“ výstava obrazů Galerie MonAmi, Bílovec

·     29.03.-5.04.2022 Výukový program pro dorostence na Gymnáziu Mikoláše Kopernika v Bílovci

·     21.05.-24.6. 2022 Zámek Lysice- 2. ročník výstavy projektu ROMY&ROSE s Romanou Štryncl

·     01.08.-30.09. 2022  Dům Kultury Kroměříž, výstava cyklu „DULCE DYSTOPIA“, kurátor Robert Rohál

·     17.9. – 31.10 2022 Zámek Bílovec, Galerie MORITZ, „SETKÁNÍ V ČASE“, Jaroslav Jerry Svoboda, Michal Janovský, Radomír Bárta, Rosana de Montfort

·     3.9. – 31.11 2022  Galerie FELIDAE, Kafé Schrödinger Brno, „POSUN ČASU“, kurátorka Romy Štryncl

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Osobnost: Karel Žaluda - Příjmení.cz. www.prijmeni.cz [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. 
 2. Jaroslav Domiter. domiter.art.sweb.cz [online]. [cit. 2019-05-03]. Dostupné online. 
 3. Rosana De Montfort. Saatchi Art [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Vizionářská díla - Český dialog. cesky-dialog.net [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. 
 5. Rosana de Montfort – Pasáž českého designu [online]. [cit. 2022-11-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. HATLAPATKOVÁ, Lenka. Na bílovecký zámek se vrací jeho patron Česlav Odřivous. Novinky.cz [online]. 2019-12-02 [cit. 2020-02-09]. Dostupné online. 
 7. Přehled oceněných za rok 2021: Osobnosti města: Město Bílovec. www.bilovec.cz [online]. [cit. 2022-11-25]. Dostupné online. 
 8. Leap of Faith Painting. Saatchi Art [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Ice Lake City by Rosana De Montfort (2016) : Painting Acrylic, Spray paint on Canvas - Singulart. www.singulart.com [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. "I am Waiting" Art Print. Saatchi Art [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Space Cherry Painting. Saatchi Art [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Aesthetica Magazine - Rosana De Montfort. Aesthetica Magazine [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-04-30. (anglicky) 
 13. "SOME THINGS NEVER CHANGE" Painting. Saatchi Art [online]. [cit. 2019-12-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Rosana De Montfort : contemporary British Painter - Singulart. www.singulart.com [online]. [cit. 2019-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]