Root (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Root je česká black metalová kapela z Brna. Vznikla v roce 1987 v Brně a hraje doposud. Vznikla na troskách kapely Vega. Root je původce druhé vlny Black Metalových kapel, následujících po kapelách Venom a Bathory. Dnes je Root jedním z nejuznávanějších metalových těles z České republiky. Root vydal 9 alb, 4 videoklipy, živé album 2 DVD. Objevuje se také na nespočtu kompilací a jiných hudebních nosičích.

Jejich nejznámější skladba Píseň pro Satana je označována jako hymna satanistů.

Root odehrál stovky koncertů nejen doma v ČR, ale také v Norsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, Portugalsku, Německu, Rakousku, Holandsku, Belgii, Srbsku, Polsku, Francii, Anglii, Švýcarsku, Litvě, Kanadě....atd.

Root hrál společně s takovými kapelami jako jsou: Moonspell, Anathema, Cradle of Filth, Apocalyptica, Mercyful Fate, King Diamond, Nifelheim, Pungent Stench, Behemoth, Master, Deströyer 666, Enslaved, Testament, Napalm Death, Pestilence, Carpatian Forest, Impaled Nazarene, Satanic Warmaster, Amon Amarth, Legion Of The Damned, Skyforger, Sodom, Master's Hammer, Krabathor, Hypnos ....a mnoho dalších.

Založení[1][editovat | editovat zdroj]

Root vzniky na troskách kapely zábavové kapely Vega. Tehdy se dali dohromady BigBoss (v té době Bicí), Blackie (Kytara) a Dr. Fe (Zpěv) [Ex Amon].

Když se na začátku roku 1988 Vega definitivně rozpadla, dva její protagonisté Big Boss a Blackosh už měli dávno jasno. Druhou kytaru obsadil osvědčený Mr. Zet, pozici řvouna, zcela vyhovujícího drsnému naturelu kapely, Robin „Dr. Fe“ Krčmář a toto seskupení se v únoru nazvalo Root (název vznikl jako Törr pozpátku - Rot, ale protože kapela podobného jména existovala v té době v Holandsku, bylo přidáno ještě jedno o). Vzápětí se nově vzniklá formace postarala o natočení dema, prvního pod hlavičkou kapely - „Reap Of Hell“ (v překladu Pekelná žeň). Demo zaujalo zejména zpracováním básně Ch. BaudelairaLitanie k Satanovi“. Zvláštní je, že jelikož se skupině nepodařilo sehnat odpovídajícího baskytaristu, pokračovala prostě bez basy.

Root absolvovali první vystoupení až v září 1988 na festivalu Metal Image v Mikulovicích, ovšem nejdůležitějším koncertem tohoto období byla performance na listopadovém Death Metal sessionu ll v Praze, pro skupinu stejně významném jako první podnik tohoto jména pro Debustrol. Drsní hoši z Root šokovali diváky svým undergroundovým metalem a pobili vše, co toho večera vystupovalo, včetně pořádajícího Törru. Koncem roku ještě natočili svoje druhé demo „War Of Rats“ (Válka krys) a mohli se těšit na další sezónu.

V dubnu 1989 došlo ve formaci k personálním změnám. Jelikož Big Boss nebyl zas až tak dobrým bubeníkem a nezvládal hru na dva kopáky, vyřešil to jako šéf radikálně - vyhodil Dr. Fe od mikrofonu, jehož se sám zmocnil.

Za bicími ho pak vystřídal brutální tepec Rostislav „Black Drum“ Mozga (ex-Armageddon). Mr. Zeta nahradil kytarista Petr „Cross“ Kříž a poté došlo k natočení již třetího dema (pracovitost skupiny byla neuvěřitelná), které dostalo název „Messengers Of Darkness“ (Poslové temnot). K poslední předlistopadové změně došlo v dalším průběhu roku 1989, když Crosse vystřídal vedoucí již rozpadlé skupiny Insania Petr „Poly“ Pálenský, u Root si říkající „Mr. Death“. Ten už se podílel na posledním předlistopadovém demu „The Trial“ (Soud), ze kterého pochází píseň „Upálení“, kterou na sklonku roku kapela natočila v Čs. televizi jako klip.

Root byli u nás prvním skutečně satanistickým souborem. Kupříkladu Törr s Vlastou Henychem si ze satanismu bral jenom výrazové prostředky, kdežto Big Boss byl v té době přesvědčeným satanistou (je také autorem prvního překladu Satanské bible A. S. La Veye do češtiny). V seriálu Bigbít o tom hovoří jasně: „Ta filosofie v sobě něco má, protože razí co? Razí ryzí kapitalismus. Prosaď sám sebe, dokaž, že seš dobrej. A když to dokážeš, tak se mají dobře i tvoji bližní. Já tomu říkám ´satanistický kapitalismus´.“ V rozhovoru pro Rock & Pop (1990) dodává (zkráceno): „Je to otázka přesvědčení a zdravého rozumu. Protože všechno, co dřív církev zakazovala, byl v podstatě návrat k přírodě, uvědomění si vlastního těla. Čili stát se satanistou znamená stát se přirozeným a normálním člověkem. Satanismus nikoho nevybízí k vraždění a ničení, to je jedna z pověr, které o nás křesťani rozšiřují. Pochopitelně ale taky nevybízí k láskyplnému objímání, protože i to by bylo proti lidské přirozenosti. Protože když ti někdo jednu vrazí, tak je přirozené mu vrátit raději hned tři, aby si to zapamatoval. Je to normální, přírodní boj o život, nic jiného.“ Tady je nutné podotknout, že za své názory byl šéf Root neustále perzekvován od Stb.

Historie[2][editovat | editovat zdroj]

1987[editovat | editovat zdroj]

BigBoss (zpěv) a Blackie (kytara) zakládají kapelu Root. Po pár zkouškách nahrává kapela první oficiální demo „Reap Of Hell“.

1988[editovat | editovat zdroj]

Root odehrává svůj první koncert. Je nahráno druhé demo „War Of Rats“

1989[editovat | editovat zdroj]

Root vydává třetí demo „Messengers Of Darkness“ a čtvrté demo „The Trial“ a vystoupí na legendárním koncertě Death Metal Session II.

1990[editovat | editovat zdroj]

Odehráno množství koncertů. Root vydává u firmy Zeras singl „7 Černých Jezdců / 666“ následovaný prvním LP „Zjevení“, které pokřtil Petr Janda (zde). Během té doby také natáčí svůj první klip v ČT „Upálení“ a u firmy Zeras legendární klip „Hřbitov“. Ten také vychází na LP (vinyl) Death Metal Session II.

1991[editovat | editovat zdroj]

Root vydává druhé LP „Hell Symphony“ opět u firmy Zeras. Je to první jejich deska nazpívaná anglicky. Spousta koncertů. Po natočení této desky kapelu opouští bubeník Black Drum.

1992[editovat | editovat zdroj]

Firma Monitor Records vydává třetí LP Root, „The Temple In The Underworld“ a natáčí promo-klip „Aposiopesis“. Tuto desku již natáčí nový bubeník „Evil“. Kapelu opouští kytarista Mr. DAN. Obrovské množství koncertů.

1994 - 1995[editovat | editovat zdroj]

Root se stahuje ze scény, v kapele vznikají neshody, nicméně stále hraje. V roce 1995 BigBoss kapelu rozpouští. Odehraje pár koncertů v pozměněné sestavě, (mimo jiné hráli v Root i bratři Dostálové) ...a posléze rezignuje.

1996[editovat | editovat zdroj]

I přes osobní neshody natáčí Root čtvrté album „Kärgeräs”. Bylo vydáno u firmy Black Hole a je považováno za přelomové. Je natočeno v sestavě BigBoss, Blackie, Evil. Je to první koncepční album.

1997 - 1998[editovat | editovat zdroj]

Root dále stagnuje. Odehrává sice pár koncertů, ale v různých sestavách.

1999[editovat | editovat zdroj]

Root se znovu dává dohromady a podepisuje smlouvu s firmou Redblack. Vychází reedice double CD “Zjevení / The Temple In The Underworld”. V témže roce vydává páté album “The Book”. Novými členy kapely se stávají kytarista Ashok a basista Igorr.

2000[editovat | editovat zdroj]

Root se konsoliduje a začíná znovu koncertovat. Poprvé odehrává zahraniční koncert ve Zwickau (Německo).

2001[editovat | editovat zdroj]

Vychází další reedice double CD “Hell Symphony / Kärgeräs”. Root vydává šesté album “Black Seal”. Jako host na něm zpívá Fernando (Moonspell) ve skladbě “Salamandra”. Root koncertuje na spoustě festivalů.

2002[editovat | editovat zdroj]

Vychází pouze reedice “Dema”.

2003[editovat | editovat zdroj]

Root vydává sedmé album “Madness Of The Graves” a natáčí k němu klip “In The Heart Of Darkness”.

2004[editovat | editovat zdroj]

Root koncertuje stále víc, ale na podzim kapelu opouští zakládající člen, kytarista a skladatel Blackie. Na jeho místo přichází kytarista Poison (ex-Asgard).

2005[editovat | editovat zdroj]

Kapelu opouští dlouholetý bubeník Evil. Je nahrazen Markem Deadly Fryčákem. Root odchází od firmy Redblack. Koncerty, koncerty, koncerty....

2006[editovat | editovat zdroj]

Root vydává mini-CD “Casilda” u nové firmy Shindy Production. BigBoss hostuje na albu Moonspell “Memorial” a na albu norských Helheim “The Journeys and Experiences of Death” Kapelu opouští kytarista Poison a na jeho místo přichází bývalý bubeník, nyní kytarista Evil.

2007[editovat | editovat zdroj]

Root vydává osmé album “Daemon Viam Invenient” opět u firmy Shindy Production. Účastní se legendárního “No Mercy Tour 2007” spolu s kapelami Napalm Death, Moonspell a Behemoth. Hraje na norském festivalu “Nedlok Festival” a podniká finské mini-tour s kapelou In Aeternum. Vrcholem sezóny 2007 je účast na Halloween Party v portugalském Lisabonu v hale Coliseu, jako support Moonspell před 3 000 diváky, kde předvedli neskutečnou show.

2008[editovat | editovat zdroj]

Kromě bezpočtu českých koncertů hraje Root také na festivalu v Německu (Festung Open Air) a v Portugalsku (Caos Emergente Festival). BigBoss se objevuje jako special guest na na mini-CD Behemoth “Ezkaton”. Tuto skladbu (Jáma Pekel) také s Behemoth živě zpívá na slavném Brutal Assault Festu.

2009[editovat | editovat zdroj]

Root hraje v Norsku (Oslo – Inferno Festival), dále ve Finsku (Black Curse Over Hellsinki) a v Litvě na Kilkim Žaibu Festival a v Německu na festivalu Trash Assault. Kapelu opouští bubeník Deadly a na jeho místo přichází mladý, talentovaný Peter Hrnčirík. Mnoho českých koncertů a festivalů. Root současně pracuje na novém albu “Heritage Of Satan

2010[editovat | editovat zdroj]

Root hraje v Rakousku (Vienna in War Festival), opět hraje v Dánsku. Poprvé ve své historii hraje Root v zámoří, v Kanadě na slavném Noctis Metal Fest IV společně se Sodom atd. Samozřejmě mnoho českých koncertů a festivalů. Kapelu opouští bubeník Peter Hrnčirík a nastupuje za něj dělostřelec Paul Dred. S novým bubeníkem je již natočeno promo CD (dvě skladby) pro vydavatelské firmy v Česku, USA a Švédsku. Skladby: "Revenge of Hell" a "Greeting from The Abyss". BigBoss s kapelou Doomy Ballads, odehraje pár koncertů v Česku.

2011[editovat | editovat zdroj]

Root odehrál spousty koncertů v tuzemsku a také koncerty v Německu (Festival Hells Pleasure) a v Rakousku (klub Szene). Proběhla příprava na natáčení nového alba, které bylo natočeno hned po podepsání smlouvy s novým vydavatelem, polskou firmou Agonia Records. Album vyšlo 23.10. v USA a 25.10. v Evropě. V červnu opouští kapelu dlouholetý člen, Evil. Na jeho post nastoupil kytarista Hanz. Jako vždy, BigBoss odehraje pár koncertů také s projektem Doomy Ballads a Igorr mega koncertů s Hypnos mimo jiné také jako support na turné Napalm Death.

2012[editovat | editovat zdroj]

Jako v roce 2011 spousta koncertů v ČR. Root se také zúčastnil legendárního festivalu ve Finsku (Lieto) Hammer Open Air. Obecně členové Root pracují na svých projektech jako jsou Equirhodont a Ballads. Symbolicky dne 21.12.2012 ve 21:12 hod vypukne v brněnském klubu Melodka oslava "25 LET ROOT" za účasti mnoha bývalých členů. Vyprodaný klub se spolu se členy kapely skvěle bavil až do ranních hodin. V tomto roce také Root doplnil pódiové vybavení o nové plachty...atd.

2013[editovat | editovat zdroj]

Klasicky koncerty v ČR. V červnu si Root zajedou na známý fest Black Metal Invasion 3 do Vídně. V kapele nedochází k žádným změnám. Koncem roku se začne proslýchat, že kytarista Ashok bude na měsíc hostovat ve známé evropské smečce Cradle of Filth. Následně je tato zpráva potvrzena.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Současní[editovat | editovat zdroj]

 • Jiří Valter aka Big Boss – zpěv
 • Igor Hubík – baskytara
 • Aleš Dostál aka Alesh ADkytara
 • Pavel Kubát aka Paul Dred - bicí
 • Jan Konečný aka Hanz – kytara

Bývalí[editovat | editovat zdroj]

 • Robert Krčmář aka Dr. Fe – zpěv (1988–1989)
 • Zdeněk Odehnal aka Mr. Zet – kytara (1988)
 • Petr Kříž aka Mr. Cross – kytara (1989)
 • Petr Pálenský aka Mr. Death – kytara (1989)
 • Dan Janáček aka Mr. D.A.N. – kytara (1990–1993)
 • Radim Kafka aka Franz - kytara (1993)
 • Petr Hošek aka Blackosh – kytara (1987–1995, 1997 - 2004)
 • Aleš Dostál aka Alesh AD – kytara (1996–1999, 2014 - současnost)
 • Rostislav Mozga aka Black Drum – bicí (1989–1991)
 • Aleš Jedonek – kytara
 • Marek Fryčák "DEADLY" – bicí (2007–2009)
 • René Kostelňák aka Evil – bicí+kytara (1991-2011)
 • Marek Šmerda aka Ashok – kytara (1999–2014)

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Dema[editovat | editovat zdroj]

 • DEEP IN HELL (1988)
 • REAP OF HELL (1988)
 • WAR OF RATS (1988)
 • MESSENGERS FROM DARKNESS (1989)
 • THE TRIAL (1989)

Alba[editovat | editovat zdroj]

Singl[editovat | editovat zdroj]

 • 7 ČERNÝCH JEZDCŮ / 666 (1990)

Videoklipy[editovat | editovat zdroj]

 • Hřbitov
 • Upálení
 • Aposiopesis
 • In The Heart Of Darkness

DVD[editovat | editovat zdroj]

 • DEEP IN ROOT (2006)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. MAILTO:INTERNET@CESKATELEVIZE.CZ, Česká televize;. Root — Kapely — Bigbít — Česká televize. www.ceskatelevize.cz [online].  [cit. 2016-09-12]. Dostupné online.  
 2. Biografie kapely Root. rootan.net [online].  [cit. 2016-09-12]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]