Ronald McDonald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dělnice převlečena za Ronalda McDonalda (Prešov, 2011)

Ronald McDonald je klaun používaný jako první maskot McDonald's. V prvních televizních reklamách žil ve světě McDonaldland a často prožíval dobrodružství se svými přáteli. Dnes však se McDonaldland nepoužívá a Ronald komunikuje s dětmi v jejich každodenním životě.

Někteří lidé se jako Ronald McDonald převlékají, a pak navštěvují nemocnice a dělají pravidelné akce. Existují Domy Ronalda McDonalda, kde rodiče mohou zůstat s dětmi trpícími vážnými chorobami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První, kdo vytvořil Ronalda McDonalda, byl Willard Scott. V roce 1962 jej uvedl pod názvem "Ronald McDonald, hamburgerový veselý klaun". V té době, Scott pracoval pro Oscara Goldsteina, a tak většina zdrojů jej uvádí jen jako jeho roli, a uvádějí Goldsteina jako autora maskota a jeho reklamní agentuře.

McDonald's nezmiňuje, že by Willard Scott vytvořil Ronalda.

V roce 2010 Corporate Accountability International v Bostonu navrhla, že Ronald McDonald by měl být odstraněn kvůli nárůstu dětské obezity. Výkonný ředitel McDonald's CEO Jim Skinner uvedl, že nejsou plány na zrušení Ronalda McDonalda. V dubnu 2011 společnost McDonald's znovu uvedla Ronalda McDonalda ve svých reklamách. Reklamní společnost Ace Matrix však uvedla, že reklamy s Ronaldem McDonaldem již nejsou účinné. Dne 18. května 2011 Corporate Accountability International znovu požadovala odstranění Ronalda McDonalda z reklam, a to články v novinách a spouštění webových stránek o odstranění postavy. Jim Skinner však Ronalda McDonalda bránil tím, že prohlásil že on je velvyslanec pro dobré a "že je to vše o výběrech". Krátce poté, webové stránky McDonald's oznámili, že Ronald McDonald zůstává. V dubnu 2014 společnost McDonald's oznámila, že Ronald McDonald obdrží nový vzhled a nové oblečení. Také ohlásila, že bude součástí reklamních spotů a sociálních médií.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Kritici uvádějí, že maskot fast foodu klauna zaměřený na děti je neetický. Skupina alespoň 550 lékařů si v roce 2011 zaplatila reklamu požadující přestání užívání tohoto maskota.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ronald McDonald na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]