Ronal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ronal AG
Logo
Sídlo společnosti RONAL AG v Härkingenu
Sídlo společnosti RONAL AG v Härkingenu
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1969
Zakladatel Karl Wirth
Sídlo Härkingen, Solothurn (kanton), Švýcarsko
Adresa sídla Härkingen, Švýcarsko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti Automobilový průmysl
Produkty Ráfek
Zaměstnanci přes 8000
Identifikátory
Oficiální web ronal-group.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Společnost Ronal AG[1] je výrobce kol pro osobní automobily a užitkové vozy se sídlem ve městě Härkingen ve Švýcarsku. Společnost zaměstnává přes 8000 osob a je výrobcem litých i kovaných kol. Tato společnost je dodavatelem kol jak pro prvotní výbavu vozů tak i na trhu s příslušenstvím pro osobní automobily a užitkové vozy. Společnost Ronal AG provozuje jedenáct výrobních závodů na výrobu kol a dva závody na výrobu nástrojů a své aktivity vykonává v deseti různých zemích s vlastními obchodními pobočkami.Společnost vyrobí ročně cca 21 milionů kol pro automobilový průmysl a pod vlastními značkami Ronal, Speedline Corse a Speedline Truck.

Ke společnosti Ronal AG náleží také firma SanSwiss GmbH, výrobce produktů pro obor sanity (mj. sprchové kabiny) se sídlem v badenském městě Forst.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Ronal založil v roce 1969 Karl Wirth v Německu.[3] Tento podnikatel a jezdec formule V zaregistroval poptávku po hliníkových kolech. Wirth se tak stal průkopníkem na celosvětovém trhu kol z lehkých kovů. V roce 1978 byl ve Francii otevřen první výrobní závod společnosti. V roce 2007 získala společnost Ronal AG italského výrobce kol Speedline, který pokrývá segment užitkových vozů, nákladních automobilů, návěsů a dálkových autobusů. Tím skupina rozšířila svou činnost do oblasti závodů a formule 1 a začala využívat hmotnostně optimalizovanou technologii Flowforming. V roce 2012 rozšířila společnost Ronal svoji nabídku o kovaná kola, a to získáním většinového podílu ve společnosti Fullchamp na Tchaj-wanu. Společně s australskou firmou Carbon Revolution uvedla společnost Ronal AG v roce 2013 na evropský trh s automobilovým příslušenství první jednodílné karbonové kolo.[4]

Oblasti podnikání[editovat | editovat zdroj]

  • OEM: prvotní výbava pro osobní automobily dodávaná výrobcům po celém světě
  • Osobní automobily: trh s příslušenstvím pod značkami Ronal a Speedline Corse a rovněž pod značkou Carbon Revolution
  • Užitkové vozy: prvotní a dodatečná výbava pro nákladní automobily, autobusy a návěsy pod značkou Speedline Truck

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Ronal AG sama vyvíjí a vyrábí své výrobní nástroje. Ty vznikají na dvou pracovištích: Cantanhede v Portugalsku a Härkingen ve Švýcarsku, kde se kromě hlavního sídla nachází též vlastní výzkumné a vývojové středisko společnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ronal AG, Obchodní rejstřík kantonu Solothurn, přístupná ze dne 9. března 2016.
  2. SanSwiss, přístupná ze dne 9. března 2016
  3. OBERSCHMIDT, Norbert. Das Rad. Ronal AG. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2015. 132 s. ISBN 978-3-89735-869-0. Kapitola Von der Piste auf die Straße. 
  4. ACHORN, George. Essen Motor Show 2014 [online]. 04.12.2014 [cit. 2016-04-06]. Dostupné online. (English) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]