Ron Woodroof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ron Woodroof
Narození3. února 1950
Texas
Úmrtí12. září 1992 (ve věku 42 let)
Dallas
Příčina úmrtínemoc související s AIDS
Alma materSouth Garland High School
Povolánípodnikatel, elektrikář a HIV/AIDS activist
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ron Woodroof (3. února 1950 Dallas, USA – 12. září 1992, tamtéž) byl americký elektrikář. V polovině 80. let, když mu bylo 35 let, se nakazil virem HIV. Ve snaze získat životní čas hledal jakékoli možnosti léčby a neváhal je využít, i když se při tom dopouštěl překračování zákonů. Založil Dallas Buyers Club, ve kterém nemocným prodával neschválené léky propašované do USA, a mnoha z nich tak prodloužil život.

Z různých zemí (především z Mexika, ale i Japonska, Švédska nebo Izraele) pašoval léky, jejich použití nebylo v dané době schváleno vládním Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tento úřad Woodroof za jeho pomalý postup nakonec zažaloval. V roce 1992 měl Dallas Buyers Club 4000 pravidelných zákazníků a dodával až 112 druhů léčiv, z nichž žádné nebylo schváleno FDA.[1]

Lékaři dávali Woodrofovi při sdělení diagnózy 30 dní života – díky svému přístupu a léčivům, která si dokázal opatřit, dokázal svůj čas prodloužit na sedm let.

Woodroof byl třikrát ženatý, všechna manželství skončila rozvodem.

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Zápas Rona Woodroofa s AIDS i s americkými úřady se stal předlohou filmu Klub poslední naděje (v originále Dallas Buyers Club). Hlavní roli ztvárnil Matthew McConaughey. Za svůj herecký výkon v roli, kvůli jejímuž věrohodnému ztvárnění zhubl o 20 kg, získal za rok 2013 Oscara.

Woodroof je ve filmu vykreslen jako jezdec rodea a homofob. Ve skutečnosti nebyl aktivním jezdcem, jen fanouškem rodea. Pokud jde o jeho homofobní postoje, podle scenáristy filmu odpovídají jeho skutečným názorům,[2] naopak podle jiných svědectví měl ve skutečnosti vztahy jak s ženami, tak s muži.[3][1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HANNAFORD, Alex. Dallas Buyers Club: The not-so-straight truth. The Telegraph [online]. 2014-2-7. Dostupné online. (anglicky) 
  2. DOCKTERMAN, Eliana. The True Story of Dallas Buyers Club. TIME [online]. 2013-11-8. Dostupné online. (anglicky) 
  3. BUXTON, Ryan. The Real Ron Woodroof 'Had Relationships With Gay Men,' Says A Friend Of The 'Dallas Buyers Club' Subject. The Huffington Post [online]. 2014-6-2. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]