Roman I. Bulharský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roman I. Bulharský
Portrét
Narození 930
Byzantská říše
Úmrtí 997 (ve věku 66–67 let)
Konstantinopol
Otec Petr I. Bulharský
Matka Irene Lekapene
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roman I. († 997, Konstantinopol) byl bulharský car vládnoucí v letech 976–997.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Když zemřel jeho otec car Petr, pobýval právě se svým bratrem Borisem v Konstantinopoli jako rukojmí. Tehdejší byzantský císař Jan I. Tzimiskes dovolil oběma bratrům vrátit se do Bulharska, kde se Boris stal novým chánem. Ne však na dlouho – na území bulharské říše vtrhla vojska kyjevského knížete Svjatoslava, jež dobyla carovo sídelní město Preslav a oba bratry zajala. Přestože Jan I. Tzimiskes bratry osvobodil a Svjatoslava z Bulharska vyhnal, Borisovi vládu nad Bulharskem nevrátil a naopak jej spolu s Romanem odvedl zpět do Konstantinopole, kde byl dosavadní car zbaven své hodnosti a začleněn do byzantské aristokracie. Naproti tomu Roman dopadl hůře – byzantský císař jej nechal vykastrovat.[1]

Po Tzimiskově smrti oba bratři utekli z Konstantinopole do západní části Bulharska, jež se po Petrově smrti dostalo pod kontrolu čtyř šlechtických bratrů zvaných komitopulové. V době příchodu bratrů do Bulharska však vládl již jen nejmladší z nich Samuel.[2] Protože Borise omylem zabila při přechodu hranic bulharská hlídka, stal se novým carem Roman.[2] Vzhledem k neschopnosti zplodit potomky byl ale v tehdejším dobovém mínění považován za méněcenného, takže většinu rozhodovacích pravomocí držel ve svých rukou Samuel. Místo panování se Roman věnoval podpoře církve a péči o kláštery. V roce 991 byl s velkou pravděpodobností Roman opět zajat byzantským vojskem a odveden do Konstantinopole, kde roku 997 zemřel.[3] Po jeho smrti si přivlastnil titul cara Samuel, který vládl dalších téměř dvacet let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RYCHLÍK, Jan a kol. Dějiny Bulharska. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000. ISBN 80-7106-404-1. S. 70. Dále jen [Rychlík]. 
  2. a b Rychlík, str. 71
  3. Rychlík, str. 72

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Boris II.
Znak z doby nástupu Bulharský car
976997
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Samuel I.