Roger Donaldson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Roger Donaldson
Narození 15. listopadu 1945 (72 let)
Victoria
Děti Chris Donaldson
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Roger Donaldson (15. listopadu 1945, Ballarat, Victoria, Austrálie) je novozélandsko-americký režisér, scénárista, producent a občasný herec. Jeho nejznámějšími filmy jsou Bounty (1984) s Anthonym Hopkinsem, Melem Gibsonem a Danielem Day- Lewisem, Mutant (1995) s Benem Kingsleym a Forestem Whitakerem a V zajetí rychlosti (2005) opět s Anthonym Hopkinsem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 15. 11. 1945 v Ballaratu v Austrálii. Ovšem ještě jako mladý emigroval na Nový Zéland, kde začal točit reklamy a seriály.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Sedmdesátá léta[editovat | editovat zdroj]

Prvním výraznějším snímkem byl dokument Burt Munro: Offerings to the God of Speed, který natočil roku 1971. O 34 let později natočil o Burtu Munrovi svůj nejlepší film, ale o tom až později. Roku 1977 natočil film thriller Sleeping Dogs, což byl jeden z prvních filmů Sama Neila. Nejúspěšnější léta však měla teprve následovat.

Osmdesátá léta[editovat | editovat zdroj]

Do osmdesátých let vstoupil snímkem Nutcase, který žádný výraznější úspěch nezaznamenal. Zahraniční úspěch však měl až snímkem Palác vraků (1981). Díky tomuto filmu se dostal do Hollywoodu, kde dokázal, jak je schopný.

Prvním americkým filmem byla Bounty (1984) s Anthonym Hopkinsem, Melem Gibsonem ,Danielem Day- Lewisem, Liamem Nessonem a Laurencem Olivierem. Snímek byl celkem úspěšný (nominace na Zlatou palmu v Cannes), což umožnilo Donaldsonovi dále točit.

Po nevýrazné Marii (1985) natočil roku 1987 thriller Bez východiska s Kevinem Costnerem a Genem Hackmanem.

Následující film bylo drama s prostředí barmanů Koktejl (1988) s Tomem Cruisem.

Devadesátá léta[editovat | editovat zdroj]

Neuspokojivá první polovina[editovat | editovat zdroj]

Vstup do devadesátých let Donaldosonovi příliš nevyšel. Komedie Cadillac se slevou (1990) Timem Robbinsenem a Robinem Williamsem moc úspěšná nebyla, proto Donaldson skusil další thriller. Tím thrillerem byli Bílé písky (1992) s Willem Dafoe a Mickey Rourkem, ovšem film opět úspěch nesklidil.

Následující Útěk do Mexika (1994) měl silné herecké obsazení ( Alec Baldwin, Kim Basingerová, David Morse,...), ale opět žádné velké peníze nevydělal.

Ani brutální horor Mutant (1995) se i přes velice kvalitní efekty s žádným větším ohlasem nesetkal.

Druhá polovina[editovat | editovat zdroj]

V druhé polovině devadesátých let natočil Donaldson pouze jeden film. Tím snímkem bylo Rozpoutané peklo (1997) s Piercem Brosnanem. I přes průměrnost film vydělal celkem dost peněz a Donaldson byl opět na koni.

Vstup do nového milénia[editovat | editovat zdroj]

Roku 2000 Donaldson natočil kvalitní snímek Třináct dní s Kevinem Costnerem o Kubánské krizi.

Na vrchol se však dostal až díky filmu Test (2003) s Al Pacinem a Colinem Farrellem.

Poté si odskočil spět na Nový Zéland, aby zde natočil svůj nejlépe hodnocený film V zajetí rychlosti (2005) s Anthonym Hopkinsem. Snímku se dostalo dobrého přijetí a i zisky byli uspokojivé, takže Donaldsonovi Hollywood otevřel své brány znovu.

Roku 2008 natočil svůj další film Čistá práce s Jasonem Stathamem a Davidem Suchetem. Tento krimi film byl dobře přijat jak diváky, tak kritiky.

Po roce 2010[editovat | editovat zdroj]

Roku 2011 natočil Donaldson film Vendeta s Nicolasem Cagem a Guyem Pearcem. Film byl však dost průměrný a své sklamání vyjádřili kritici i diváci najevo.

Tři roky na to následoval film November Man s Piercem Brosnanem. Film byl tak trochu klon Jamese Bonda, a proto byl asi tak úspěšný.

Roku 2016 měl natočit snímek Na západní frontě klid podle slavného románu Ericha Marii Remarquea. Film však nevznikl.

Asi aby si spravil chuť, natočil dokument Mcclaren (2016) o stejnojmeném závodníkovi.

Na rok 2017 je naplánovaná premiéra filmu Icarus Factor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roger Donaldson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Roger Donaldson v Česko-Slovenské filmové databázi