Rodný dům Mistra Jana Husa

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Rodný dům Mistra Jana Husa
Husův rodný dům
Husův rodný dům
Poloha
Adresa Husinec, ČeskoČesko Česko
Ulice Husova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 11762/3-3579 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rodný dům Mistra Jana Husa je měšťanský dům č. p. 36 v Husinci v jižních Čechách, ve kterém se podle tradic měl narodit kněz a kazatel Jan Hus. V jádře gotický dům[1] je dnes patrně renesanční stavbou, postavenou asi kolem roku 1616 a později přestavovanou v důsledku požárů.[2] Od roku 1978 je stavba národní kulturní památkou.[3]

Historie památníku[edit | edit source]

Dvůr za domem

V roce 1869, při oslavách 500. výročí narození Mistra Jana Husa, byl na domě odhalen Husův reliéf sochaře Bohuslava Schnircha. V roce 1883 vykoupil národní spolek Svatobor přední část domku a postoupil ji Tělocvičné jednotě Sokol v Praze. Roku 1911 byly před domem vysazeny dvě lípy. Po skončení druhé světové války byla budova zestátněna. V roce 1952 byl v domě otevřen Památník Mistra Jana Husa.

V roce 1991 obecní úřad zbavil expozici ideologických pokřivení a rozšířil ji o pamětní síň, galerii akademického malíře, husineckého rodáka Josefa Krejzy (1896 - 1941).[2]

Expozice[edit | edit source]

Interiér domku

Církev československá husitská v letech 2014–2015 provedla celkovou rekonstrukci areálu. Centrum Mistra Jana Husa zahrnuje dva stávající měšťanské domy a nově navrženou provozní budovu a slouží zejména pro kulturně vzdělávací účely (expozice, výstavy, koncerty, kurzy, workshopy atd.). K otevření památníku Mistra Jana Husa, jehož součástí je i původní rodný domek Mistra Jana Husa se světničkou Mistra Jana Husa došlo 30. května 2015. Připraveno je mnoho nových expozic, návštěvníci a turisté se mohou do hloubky seznámit se životem a dílem Mistra Jana Husa pomocí moderní multimediální expozice.

Reference[edit | edit source]

  1. Poche, Emanuel a kol.: Umělecké památky Čech I., Academia, Praha 1977
  2. a b Z DĚJIN HUSOVA RODNÉHO DOMKU. [online]. Oficiální stránky obce Husinec [cit. 2011-09-15]. Dostupné online. (česky) 
  3. MonumNet [online]. Národní památkový ústav [cit. 2011-09-15]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[edit | edit source]