Rodinný portrét (Sofonisba)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rodinný portrét
Sofonisba Anguissola, Portrætgruppe med kunstnerens fader Amilcare Anguissola og hendes søskende Minerva og Astrubale, ca. 1559, 0001NMK, Nivaagaards Malerisamling.jpg
Autor Sofonisba Anguissola
Rok vzniku 1559
Technika olej na plátně
Rozměry 157 x 122 cm
Umístění Nivaagaard, Kodaň, Dánsko
Hra v šachy (malířčiny sestry Lucia,
Europa, Minerva hrající šachy)
Sofonisba Anguissola - Portrait of the Artist's Sisters Playing Chess - WGA00697.jpg
Autor Sofonisba Anguissola
Rok vzniku 1555
Technika olej na plátně
Rozměry 72 × 97 cm
Umístění Muzeum Narodowe, Poznaň, Polsko

Rodinný portrét je obraz od italské renesanční malířky, známé jako Sofonisba Anguissola (kolem roku 1532 – 16. listopadu 1625). Je také známá jako jako Sophonisba Angussola nebo Anguisciola. Sofonisba se narodila v italské Cremoně do šlechtické, ale poměrně chudé rodiny. Rodina přesto umožnila všem svým dětem, šesti dcerám a synovi, dobré vzdělání. V 16. století bylo neobvyklé poskytovat vzdělání dívkám, vzdělanost se předpokládala pouze u mužů. Sofonisba pak pokračovala ve svém studiu malířství, vytvořila tím jistý precedens pro další ženy, které měly v úmyslu studovat tento obor. V roce 1554 Sofonisba Anguissola odjela do Říma, kde byla představena Michelangelovi. Ten ihned rozpoznal její talent a povzbuzoval ji v dalším studiu. V roce 1559 byla Sofonisba pozvána na španělský královský dvůr Filipa II., kde pracovala až do roku 1578 jako dvorní malířka a zároveň dvorní dáma pro manželku krále Filipa II. královnu Alžbětu z Valois.

Obraz Rodinný portrét ukazuje rodinu Sofonisby s krajinou v pozadí. Uprostřed sedí její otec Amilcar, vpravo sestra Minerva, po levé straně otce stojí její bratr Asdrubal. U jeho nohou sedí psík. Obě děti s láskou hledí na otce, pohled otce i psa směřuje k divákovi. Je to jediný známý portrét jejího otce. Obraz je považován za nedokončený. Předpokládá se, že Sofonisba zanechala obraz Rodinný portrét v nedokončeném stavu proto, že v roce 1559 dostala pozvání krále Filipa II. španělského k jeho dvoru.

Portrét jejích sester hrajících šachy Hra v šachy Sofonisba vytvořila v roce 1555, tedy dříve než portrét svého otce. Na obraze Hra v šachy jsou zleva doprava zachyceny její sestry Lucia, Europa, a Minerva.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Portrait of the Artist's Family na anglické Wikipedii.