Rodičovský příspěvek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která je obvykle čerpána během rodičovské dovolené. Její výše se vypočítává z tzv. vyměřovacího základu, celkově dávka nesmí přesáhnout 70 % předchozího výdělku a zároveň 300 tisíc Kč. Rodičovský příspěvek je určen pro rodiče, který osobně celodenně řádně pečuje o dítě, které je v rodině nejmladší. V danou chvíli na ni má nárok vždy pouze jen jeden z rodičů, v jejím pobírání se však mohou střídat. Podmínkou pro vyplacení dávky je trvalé bydliště v ČR. Žádost o vyplácení příspěvku rodič podává na odboru sociálních věcí úřadu práce, pod nějž svým bydlištěm spadá.

Rodičovský příspěvek plynule navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud ovšem na ni rodič neměl nárok, může si o rodičovský příspěvek požádat již ode dne narození dítěte. V takovém případě si ale nemá možnost zvolit některou z variant a bude dávku automaticky čerpat ve čtyřleté variantě.

V době čerpání rodičovského příspěvku může rodič pracovat, ale musí přitom zajistit řádnou celodenní péči o dítě jiným způsobem, než jeho umístěním do mateřské školy. Dítě sice může MŠ navštěvovat, ale pravidla takovéto návštěvy jsou určena zákonem. Dítě nesmí rodič dávat do MŠ na dobu delší než 46 hodin měsíčně. Výjimky se vztahují pouze na situace, kdy je dítě určitým způsobem zdravotně postižené a v omezeném čase navštěvuje například léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu.

Pokud se v rodině narodí další dítě, nárok na rodičovský příspěvek u staršího dítěte zaniká, bez ohledu na to, jestli byla celková částka rodičovského příspěvku vybrána[1]

Délka a výše rodičovského příspěvku[editovat | editovat zdroj]

Existují tři druhy čerpání rodičovského příspěvku, a to 2, 3 nebo 4 roky. Délku je možné měnit i v průběhu čerpání a odvíjí se od ní také výše rodičovského příspěvku. Jeho maximální výše se stanovuje podle denního vyměřovacího základu. Když je 70 % 30násobku vyměřovacího základu méně nebo rovno 7 600 Kč, je i rodičovský příspěvek 7 600 Kč (rodičům vícerčat 11 400 Kč). Pokud přesahuje 7 600 Kč, výši rodičovského příspěvku si stanovuje sám rodič. Příspěvek však nesmí přesáhnout částku 11 500 Kč. Výši rodičovského příspěvku lze měnit až jedenkrát za čtvrtletí.[2] Od roku 2013 je výše rodičovského příspěvku 220 tisíc Kč v případě narození jednoho dítěte. Pokud se Vám narodí dvojčata, případně trojčata, máte nárok na částku 330 tisíc korun. V roce 2020 je v návrhu zákona zvýšení rodičovského příspěvku u jedno dítěte na 300 tisíc Kč a u vícerčat na 450 tisíc Kč, návrh zákona ještě čeká na schválení.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rodičovský příspěvek, MPSV. portal.mpsv.cz [online]. [cit. 2014-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-11. 
  2. Rodičovský příspěvek, Snižujeme.cz