RockOpera Praha (budova)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RockOpera Praha
Scéna (1999)
Scéna (1999)
Účel stavby

Novodobé pražské hudební divadlo. Vzniklo přestavbou bývalé skladištní haly z konce 19. století v areálu Pražské tržnice v Holešovicích.

Základní informace
Sloh moderní architektura
Architekt Jaromír Pizinger
Výstavba 1998 – 1999
Přestavba 2004 (rozšíření a vyvýšení jeviště na úkor dvou řad v hledišti)
Stavebník Parlando, s.r.o.
Současný majitel Hlavní město Praha
Poloha
Adresa Komunardů 306/1, Praha 7 - Holešovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.
O stejnojmenném uměleckém souboru pojednává článek RockOpera Praha (umělecký soubor).

RockOpera Praha (dříve divadlo Milénium, divadlo Milenium, Metropolitní divadlo Praha/Milenium a Metropolitní divadlo) je novodobé pražské hudební divadlo. Vzniklo přestavbou bývalé skladištní haly z konce 19. století v areálu Pražské tržnice v Holešovicích. Divadlo bylo vyprojektováno a zároveň také z větší části vytvořeno v letech 1998 - 1999 tvůrčím týmem firmy PS PROJEKT Praha s.r.o. ve spolupráci s architektem Jaromírem Pizingerem pro projekt Rusalka Muzikál. Zodpovědnými projektanty byli Ing. Radek Boháč a Stanislava Poláková, přičemž Ing. Radek Boháč působil i jako hlavní statik stavby. Hlavním dodavatelem stavby byla firma Delta Climatizer a.s. Velmi neobvyklá moderní architektura činí toto divadlo zcela unikátním prostorem, který se značně liší od klasického divadla, mimo jiné i půlkruhovým stupňovitým amfiteatrálním hledištěm se 768 sedadly (původně 795 sedadly).

Informace o tvůrčím týmu, který v současné době působí v této budově, naleznete v článku RockOpera.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Divadlo bylo umístěno do haly č. 10, která je součástí bývalých Ústředních jatek města Prahy v Holešovicích (architekt Josef Srdínko, stavba 1893-1895). Samotná hala č. 10 byla k areálu jatek přistavěna až počátkem 20. století. V roce 1983 byla jatka zrušena a místo nich se v tomto areálu otevírá tržnice. Roku 1993 se z objektu stává nemovitá kulturní památka a v roce 1995 byla celá tržnice na dvacet let pronajata americko-izraelské společnosti Delta Center a.s., která tržnici postupně rekonstruuje a jednotlivé objekty pronajímá. Vzhledem k porušování smluvních podmínek podalo Hlavní město Praha v prosinci 2011 jednostrannou výpověď nájemní smlouvy Delta Center a.s. Adresa objektu Tržnice je Bubenské nábřeží 306/13, nicméně divadlo je umístěno ve východní části a přístupné z adresy Komunardů 306/1, Praha 7 - Holešovice.

Kolaudace divadla Milénium (dnes RockOpery Praha) proběhla s mírným zpožděním, na počátku roku 1999. Scéna byla navržena pro projekt Rusalka Muzikál, na motivy opery Antonína Dvořáka. Podobně jako u ostatních budov tržnice se jedná o patrovou cihlovou tovární stavbu z 19. století. Budova je podsklepená a zakrytá sedlovou střechou. Charakteristický je velký sál s půlkruhovým stupňovitým hledištěm amfiteatrálního typu, které ze tří stran objímá pódium uprostřed sálu. Hlediště je rozděleno na tři sektory - dva převážně postranní a jeden čelní. Možnost sledování představení z mnoha odlišných úhlů pohledu je nutné zohlednit při nastudování všech představení, které se v prostoru uvádí. Strmost hlediště, které stoupá až ke stropu haly, umožňuje velmi dobrý výhled i divákům v zadních řadách, na rozdíl od klasických divadel, kde je stupňování řad velmi mírné. Téměř o stropu je nad scénou umístěno orchestřiště, které je od sálu odděleno tmavým sklem. Diváci do sálu vstupují buď pomocí schodiště vedeného přímo z foyer sálu anebo po schodišti, které je vyvedeno ze suterénu přímo doprostřed scény. Toto schodiště je během představení zakryto (původně posuvnou deskou). Tento vstup do sálu je pro diváky velmi atraktivní a stává se sám o sobě zážitkem.

K samotné hale, do které architekt umístil sál, byla přistavěna nízká půlkruhová kavárna (užívaná jako foyer), která přímo navazuje na budovu jatek. Celá fasáda kavárny je z tmavého skla, díky tomu připomíná architekturu internacionálního stylu šedesátých let. Kromě kavárny je zde umístěna pokladna, šatna, bar a nově i malá scéna, kterou je možné využívat pro události menšího rozsahu.

V roce 2004 došlo k několika zásadním stavebním úpravám - scéna byla zvýšena o úroveň 2 řad, díky čemuž mohla být značně rozšířena. Čelní sektor změna nepoznamenala, první a druhá řada jsou nyní pod úrovní scény. Ta byla zvýšena umístěním kovové konstrukce, kterou je možné díky hydraulické technologii celou odklopit a tím otevřít přístup ke vstupnímu schodišti. Tato možnost se stává velmi zajímavým režijním prvkem a je možné ji považovat za světový unikát.

Z pražských scén se dá sál přirovnat k Divadlu Spirála či GoJa Music Hall (Divadlo Pyramida), obě jsou také v Praze 7. Za vznikem této stavby stojí mnoho tvůrců české verze rockové opery Jesus Christ Superstar, která se uváděla v letech 1994 - 1998 právě ve zmíněné Spirále, dá se tedy hovořit o určité "příbuznosti" mezi těmito divadly.

Veškeré technické zázemí (herecké šatny, toalety, sklady, strojovna) je umístěno v suterénu divadla. Kanceláře pro produkci jsou umístěny odděleně, v horních patrech přilehlého propojeného objektu. V roce 2002 divadlo poničily mohutné záplavy, které přerušily jeho činnost na dva roky.

Uváděné tituly[editovat | editovat zdroj]

Rusalka Muzikál[editovat | editovat zdroj]

Tvůrčí tým:

Starci na chmelu[editovat | editovat zdroj]

Cats (Kočky)[editovat | editovat zdroj]

  • premiéra: 5. listopadu 2004
  • derniéra: 26. června 2005
  • pořadatel: Kočky v triku s.r.o.

Tvůrčí tým:

Kladivo na čarodějnice[editovat | editovat zdroj]

  • premiéra: 30. dubna 2009
  • derniéra: ? (listopad/prosinec 2009)
  • pořadatel: ArtCenter s.r.o.

Tvůrčí tým:

Oidipus Tyranus RockOpera[editovat | editovat zdroj]

Antigona RockOpera[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]