Roberto Busa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roberto Busa
Roberto busa e index thomisticus.jpg
Narození28. listopadu 1913 nebo 13. listopadu 1913
Asiago
Úmrtí9. srpna 2011 (ve věku 97 let)
Gallarate
Alma materPapežská univerzita Gregoriana
Povolánímatematik, vysokoškolský učitel, katolický kněz, informatik a filozof
ZaměstnavatelPapežská univerzita Gregoriana
Oceněnírytíř velkokříže Řádu za zásluhy o Italskou republiku
Nábož. vyznáníkatolická církev
Funkcekaplan
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roberto Busa (28. listopadu 1913 Vicenza9. září 2011 Gallarate) byl italský jezuitský kněz a jeden z pionýrů použití počítačů pro lingvistickou a literární analýzu. Byl zejména autorem Index Thomisticus, databáze, která lemmatizuje veškerou práci Tomáše Akvinského a některých souvisejících autorů. Tento rozsáhlý projekt, který trval vesměs 30 let, byl sponzorován a podporován firmou IBM.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Vicenze, jako druhý z pěti dětí. V mládí navštěvoval soukromou školu v Bolzanu a školu ve Veroně a Belluně. V roce 1928 vstoupil do episkopálního semináře, kde dokončil střední školu a chodil na přednášky teologie od Albina Luciani, budoucího papeže. V roce 1933 vstoupil do jezuitského řádu, kde získal titul z filosofie v roce 1937 a z teologie v roce 1941. Zde byl také vysvěcen na kněze v roce 1940. V roce 1946 vystudoval filosofii na Papežské univerzitě Gregoriana, byl profesorem ontologie a vědeckých metod, a také po nějakou dobu knihovníkem na filozofické fakultě v Gallarate.

Index Thomisticus[editovat | editovat zdroj]

Prvotní plánování projektu Index Thomisticus začal Roberto Busa již v roce 1946, jako nástroj na prohledávání enormního korpusu z děl Tomáše Akvinského. Projekt trval 30 let a vyústil v 70. letech 20. století do 56 tištěných svazků. V roce 1989 vznikla CD-ROM verze a v roce 2005 webová verze[2] sponzorovaná Nadací Tomáše Akvinského. Design a naprogramování webových stránek bylo zajištěno E. Alarcónem a E. Bernetim. V roce 2016 také vznikl projekt Index Thomasticus Treebank,[3] přidávající syntaktickou anotaci celému korpusu dat.

Busova cena (The Busa Price)[editovat | editovat zdroj]

Aliance Digitálně Humanistických organizací (Alliance of Digital Humanities Organizations, ADHO) oceňuje Busovou cenou průkopníky na poli humanistické práce s počítačem. První tato cena byla udělena Busovi samému v roce 1998. Dalšími nositeli jsou:

  • John Burrows (Austrálie - 2001)
  • Susan Hockey (UK - 2004)
  • Wilhelm Ott (Německo - 2007)
  • Joseph Raben (USA - 2010)
  • Willard McCarty (UK - 2013)
  • Helen Agüera (USA - 2016)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roberto Busa na anglické Wikipedii.

  1. BUSA, Roberto. The annals of humanities computing: The Index Thomisticus [online]. North-Holland Publishing Company, 1980 [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. 
  2. http://www.corpusthomisticum.org/it/index.age (anglicky)
  3. http://itreebank.marginalia.it/ (italsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]