Robert Rakouský-d'Este

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Rakouský-d'Este
Rodné jméno Robert Karl Ludwig Maximilian Michael Maria Anton Franz Ferdinand Joseph Otto Hubert Georg Pius Johannes Marcus d'Aviano von Österreich-d’Este
Narození 8. února 1915
zámek Schönbrunn, Vídeň, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 7. února 1996 (ve věku 80 let)
Basilej, Švýcarsko
Titul Jeho císařská a královská výsost arcivévoda
Předchůdce Karel I.
Následovník Lorenz Rakouský-d'Este
Manžel(ka) Markéta Savojská-Aosta
Děti Marie Beatrix
Lorenz
Gerhard
Martin
Isabella
Rodiče Karel I.
Zita Bourbonsko-Parmská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Arcivévoda Robert Rakouský-d’Este (8. února 1915, zámek Schönbrunn, Vídeň7. února 1996 v Basileji, Švýcarsko) byl členem císařsko-královské rodiny z rodu Habsbursko-Lotrinského.

Jeho celé jméno znělo: "Jeho císařská a královská výsost arcivévoda Robert Karel Ludvík Maxmilián Michael Maria Anton František Ferdinand Josef Ota Hubert Jiří Pius Jan Marcus d'Aviano Rakouský-d’Este (německy Robert Karl Ludwig Maximilian Michael Maria Anton Franz Ferdinand Joseph Otto Hubert Georg Pius Johannes Marcus d'Aviano von Österreich-d’Este).

Život[editovat | editovat zdroj]

Robert byl druhým synem z osmi dětí posledního rakouského císaře a krále českého a uherského, Karla I. (1887–1922) a jeho ženy princezny Zity (1892–1989). V roce 1917 na něho otec převedl jméno a erb rodu Rakouských d'Este.

Po rozpadu dvojmonarchie Rakousko-Uherska na konci 1. světové války žil se svými rodiči až do března 1919 – před nuceným vystěhováním někdejší císařské rodiny v důsledku vyhoštění jeho otce ze země – na zámku Eckartsau v Dolním Rakousku. V letech 1919 až 1921 žil Robert s rodiči v exilu ve Švýcarsku, později na Madeiře a ve Španělsku, kde také vychodil základní školu. Gymnázium studoval soukromě podle rakouských a maďarských osnov. Vystudoval univerzitu v Lovani, stal se doktorem hospodářských věd a státovědy. Poté působil v Londýně. Neúspěšně se snažil o společnou politiku rakouských emigrantů. V roce 1945 se pokoušel o politickou činnost v Rakousku, byl však vypovězen ze země. Působil jako bankéř v Bruselu.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

29. prosince 1953 se arcivévoda Robert oženil v Bourg-en-Bresse s princeznou Markétou Savojskou-Aosta (* 7. dubna 1930 v Neapoli), dcerou Amadea III. z Aosty a místokrále Habešského, a jeho manželky, princezny Anny Heleny Marie z Orléans z rodu Guise. Z jejich svazku vzešlo patero dětí, a následně šestnáct vnoučat.

  • Marie Beatrix (*1954) ∞ 1980 hrabě Riprand von Arco-Zinneberg,
  • Lorenz (*1955) ∞ 1984 princezna Astrid Belgická
  • Gerhard (*1957)
  • Martin (*1959) ∞ 2005 princezna Katharina von Isenburg-Birstein
  • Isabella (*1963) ∞ 1999 hrabě Andrea Czarnocki-Lucheschi

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]