Robert Parker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Allan Ridley Parker
RobertParker.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy
Datum narození 14. prosince 1936 (83 let)
Místo narození New York, USA
Předchozí
zaměstnání
Fyzik
Čas ve vesmíru 19d 06h 52m
Kosmonaut od 1967
Mise STS-9, STS-35
Znaky misí Sts-9-patch.pngSts-35-patch.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Allan Ridley Parker (* 14. prosince 1936 v New Yorku, USA)[1] je americký astronom a astronaut z letů raketoplánem Columbia. Je registrován jako 129. člověk ve vesmíru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po střední škole vystudoval i vysoké školy Amherst College a California Institute of Technology, kde získal vzdělání doktora fyziky a astronomie. Od roku 1967 byl zaměstnán u NASA Headquarters ve Washingtonu DC. Hlavním těžištěm jeho práce byla laboratoř Spacelab, vedl také vědecké pokusy výpravy Apollo 17 a Skylabu. Byl vybrán do šesté skupiny astronautů a absolvoval výcvik.[2].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl v raketoplánu ve svých 46 letech v roce 1983. Byla to desetidenní expedice STS-9. Šestičlenné posádce velel John Young, dále v ní byli Brewster Shaw, Robert Parker, Owen Garriott, Ulf Merbold z Německa a Byron Lichtenberg. Během letu aktivovali Spacelab a provedli několik desítek pokusů, hovořili s řadou státníků i radioamatérů. Let byl úspěšný.

Podruhé letěl o 7 let později, stejný raketoplán (to už byl jeho 10. let), mise STS-35 byla bez několika minut devítidenní. Posádka byla sedmičlenná: Vance Brand, Guy Gardner, John Lounge, Jeffrey Hoffman, Samuel Durrance, Ronald Parise a Robert Parker. Hlavní náplní programu bylo pozorování, fotografování různých vesmírných objektů s pomocí Astro-1 a dalekohledu BBXRT. Velmi úspěšný let byl zkrácen o den kvůli počasí v místě přistání na základně Edwards v Kalifornii.

Při svých dvou letech strávil ve vesmíru 19 dní.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 362. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]