Robert Fulton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Fulton
Fulton.jpg
Narození14. listopad 1765
Little Britain, Lancaster County, PA, USAUSA USA
Úmrtí24. února 1815
New York, NY, USAUSA USA
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníTrinity Church Cemetery
BydlištěNew York
Povoláníinženýr, vynálezce, malíř a ponorkář
OceněníNational Inventors Hall of Fame
ChoťHarriet Livingston Fulton
PodpisRobert Fulton – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Fulton (14. listopad, 176524. únor, 1815) byl Američan známý především jako vynálezce parníku. Toto označení není úplně přesné, protože parníky existovaly už dříve, Fulton byl však první, kdo z parníku učinil věc praktickou a později i komerční. Zároveň byl také guvernérem Gibraltaru.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Robert Fulton se narodil roku 1765 v Lancaster County (Pensylvánie). Jako mladý snil o tom, že se stane malířem. V jednadvaceti letech (1786) odjel do Anglie na studia. Během své praxe se v malířském studiu Benjamina Westa setkal i s Jamesem Rumseyem - inženýrem, který demonstroval plavbu parníku na řece Potomac. Později se jeho mecenáši stali Francis Egerton Bridgewater (stavitel splavného kanálu z Worsley do Manchesteru) a Charles Stanhope (politik a vědec, vynálezce železného knihtiskařského lisu).

Plavba na Seině

Pod tímto vlivem začal působit jako inženýr a nechal si patentovat řadu strojů (na předení, řezání mramoru a další), podle jeho plánů bylo postaveno i několik železničních mostů. Roku 1797 se Fulton přestěhoval z Anglie do Paříže, kde se zabýval především stavbou a vylepšováním vodních kanálů. Začal zde pracovat i na svém novém projektu, ponorce Nautilus. V roce 1800 přesvědčil Napoleona Bonaparte, aby ho finančně podpořil (o čtyři roky později bylo ale od projektu upuštěno, protože nebyl příliš praktický).

Ve Francii se rozhodl postavit parník a vyzkoušet ho na Seině. Napoprvé se sice loď potopila, ale Fulton ji stabilizoval a upravil motor, aby byla 9. srpna 1803 slavnostně vyzkoušena (plula rychlostí 5–6 km/h proti proudu). Aby mohl pokračovat ve své práci (Francie byla tehdy ve válce) roku 1806 se vrátil do USA a o rok později dokončil práci na kolesovém parníku North River Steamboat (později známý jako Clermont). Plavidlo se stalo prvním komerčně úspěšným parníkem (plulo rychlostí asi 8 km/h proti proudu na trati mezi Albany a New Yorkem).

Robert Fulton zemřel na tuberkulózu roku 1815 v New Yorku, kde je také pohřben.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Fulton na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]