Robert Campin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Campin
Narození 1375
Valenciennes
Úmrtí 26. dubna 1444 (ve věku 68–69 let)
Tournai
Povolání malíř
Významná díla Mérode Altarpiece
The Werl Triptych
Nativity
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Robert Campin: Madona (před r. 1430)

Robert Campin, dříve označovaný jako Mistr z Flémalle či Mistr mérodeského oltáře (kolem 1375, Tournai (?) – 26. dubna 1444, Tournai) byl nizozemský malíř, vedle Jana van Eycka ústřední postava staronizozemského malířství.

Robert Campin: Oltář z Mérode

Nejstarší doklady o Campinovi pocházejí z první dekády 15. století: roku 1406 je uváděn jako svobodný mistr malířského cechu v Tournai. Z toho se soudí, že tehdy musel být ve věku něco přes 25 let.

Roku 1410 se v této obci stal měšťanem, takže možná přímo z Tournai nepocházel. Působil pak v řadě městských úřadů a získal od města mnoho zakázek. V červenci 1432 byl odsouzen k ročnímu zákazu činnosti za to, že udržoval poměr s jistou Leurence Poletteovou, ačkoli jeho právoplatnou manželkou byla Ysabiel de Stocquainová. Z hlediska dějin umění to mělo za následek, že se v této době osamostatnili jeho žáci Rogier van der Weyden a Jacques Daret, kteří si v době mistrovy nepřítomnosti založili vlastní dílny. Zbytek trestu byl Campinovi odpuštěn v říjnu 1432, od té doby však získával mnohem méně zakázek než dříve.