Robert Bellarmino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Robert Bellarmino
Církevřímskokatolická
ZnakZnak
Osobní údaje
Datum narození4. října 1542
Místo narozeníMontepulciano, Toskánsko
Datum úmrtí17. září 1621
Místo úmrtíŘím
Místo pohřbeníKostel svatého Ignáce z Loyoly (Řím)
RodičeVincenzo Bellarmini a Cinzia Cervini
Povolánířímskokatolický kněz, spisovatel, knihovník, vysokoškolský učitel, teolog, filolog, hebraista, katolický biskup a kněz
Alma materPapežská univerzita Gregoriana
Padovská univerzita
Stará univerzita v Lovani
Svatořečení
Svátek17. září
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Titul svatéhoučitel církve
Patronkatechumenů, katechetů, Bellarmine University v Kentucky
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Robert Bellarmino, celým jménem Roberto Francesco Romolo Bellarmino, česky též Robert Bellarmin (4. října 1542, Montepulciano, Toskánsko17. září 1621, Řím) byl italský katolický teolog, kardinál, člen jezuitského řádu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze zchudlé šlechtické rodiny, jeho matka Cynthia Cervini byla sestrou papeže Marcela II. Od dětství miloval literaturu, znal Vergilia zpaměti a brzy začal sám psát poezii v latině i italštině.

Do noviciátu vstoupil v roce 1560, v letech 1567 začal studovat teologii na univerzitě v Padově, v roce 1569 byl vyslán dokončit svá studia na Katolickou univerzitu v Lovani.

Později působil jako profesor teologie v Lovani a v Římě. V roce 1599 se stal kardinálem, 1602 arcibiskupem v Capui.

Byl jedním z předních teologů protireformace. Jeho hlavním dílem jsou několikasvazkové Disputationes de controversiis christianae fidei (Rozpravy o sporných otázkách křesťanské víry, 15811593), v nichž v polemice s protestantismem obhajuje primát papeže a jiné součástí učení katolické církve.

Napsal také několik mystických úvah (např. O vystupování mysli k Bohu po žebřících věcí stvořených, česky v překladu Jakuba Demla), výklady k žalmům, patristický spis De Scriptoribus ecclesiasticis (O církevních spisovatelích, 1615) a převážně latinské duchovní básně. Jeho dílo je ceněno i pro vytříbený literární styl.

Kardinál Belarmin sehrál důležitou úlohu v inkvizičních procesech proti Giordanu Brunovi a Galileo Galileimu. Během procesu s Galileim měl údajně prohlásit:[p. 1]

Tvrdit, že Země obíhá kolem Slunce je stejně chybné, jako tvrdit, že Ježíš se nenarodil z Panny
— [1]

Kanonizace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1930 byl Piem XI. svatořečen a roku 1931 prohlášen učitelem církve. Svátek má 17. září (původně 13. května).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Citace není opatřena odkazem na originální zdroj a jedná se s největší pravděpodobností o nesprávnou informaci. Jak uvádějí jiné zdroje včetně anglické verze hesla o Bellarminovi, trval Bellarmin pouze na tom, aby heliocentrismus byl brán jako pouhá hypotéza až do doby, kdy bude vědecky potvrzena (což v Galileiho době ještě nebyla). Výše uvedená informace se zřejmě zakládá – jak vyplývá z informací v italské verzi hesla o Bellarminovi – na dílku pátera Seguriho, Galileiho protivníka, který zde s notnou dávkou literární invence zpracoval dialog mezi Bellarminem a Galileim. Debata mezi těmito muži opravdu proběhla, ale nebyla písemně zaznamenána. Seguriho spisek byl později užit ve druhém procesu proti Galileimu, ale Bellarmin byl v té době již po smrti a nemohl proto dosvědčit, jaké argumenty v debatě s Galileim skutečně použil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Peter Russell: Od vědy k Bohu: fyzikova cesta do mystéria vědomí, s. 28, ISBN 978-80-86862-68-2

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Dottrina cristiana breve, 1752
  • BRODRICK, James. Robert Bellarmino: kardinál a inkvizice. 1. vyd. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma, 2007. 303 s. ISBN 978-80-86715-85-8. Životopis. 
  • BELLARMINO, Robert. O věčné blaženosti svatých. 1. vyd. Praha: Krystal, OP, 2001. 175 s. ISBN 80-85929-47-3. 
  • BELLARMINO, Robert. O vystupování mysli k Bohu po žebřících věcí stvořených. 2. vyd. Třebíč: Akcent, 2001. 214 s. ISBN 80-7268-117-6. 
  • BELLARMINO, Robert. Úpění holubice čili O užitečnosti slz. 1. vyd. Olomouc: Krystal, 1948. 246 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]