Rožec klubkatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRožec klubkatý
alternativní popis obrázku chybí
Květenství rožce klubkatého (Cerastium glomeratum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďhvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Rodrožec (Cerastium)
Binomické jméno
Cerastium glomeratum
Thuill.
Synonyma
  • Cerastium acutatum

[1]

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vyobrazení rožce klubkatého

Rožec klubkatý (Cerastium glomeratum) je nižší, jednoletá, bíle kvetoucí rostlina vlhčích míst, jeden z více než desítky druhů rodu rožec, které v přírodě České republiky rostou.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Archeofyt s původním výskytem v západní a střední Evropě který se rozšířil i do dalších části Evropy, západní Asie, na indický subkontinent, do okolí Kavkazu, Severní a Jižní Ameriky, jižní Afriky, Austrálie i na Nový Zéland. V ČR vyrůstá roztroušeně až hojně od nížin až po pahorkatiny.

Nejčastěji roste na výživných a vlhkých půdách v místech s vyšší vzdušnou vlhkostí a nevápnitým podložím. Vyskytuje se na loukách a pastvinách, v okolí polních a lesních cest, v rašeliništích a na déle obnažených dnech vodních nádrží, občas je k vidění i na vlhkých rumištích a místech poznamenaných lidskou činností.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá, světle zelená rostlina s přímou nebo vystoupavou, pouze květonosnou lodyhou která vyrůstá z rozvětveného nitkového kořene a dorůstá obvykle do výše 10 až 35 cm. Lodyha je jednoduchá nebo se od báze větví do trsu, bývá i načervenalá. Je hustě chlupatá, ve spodní části má až 1 mm dlouhé odstávající chlupy nežláznaté, v horní části žláznaté. Listypřízemní růžici jsou obvejčitého nebo elipsovitého tvaru, u báze zúžené do stopky a na vrcholu zaoblené, tupé nebo špičaté. Vstřícné celokrajné lodyžní listy, obvykle dlouhé 8 až 20 cm a široké 2 až 16 mm, jsou elipsovité až široce elipsovité a po okrajích dlouze brvité. Všechny listy bývají porostlé nežláznatými chlupy.

Pětičetné květy vyrůstající na chlupatých stopkách, kratších nebo nejvýše stejně dlouhých jako kalich, jsou hustě stěsnané v klubkaté, vidlanovité svazky obsahující 3 až 50 květů. Listeny, o něco menší než horní lodyžní listy, jsou oboustranně hustě chlupaté a bez blanitého vrcholu. Volné kopinaté zelené kališní lístky s blanitým lemem, dlouhé asi 5 mm, jsou na vnější straně porostlé chlupy které přečnívají jejich špičku. Široce obkopinaté bílé korunní lístky na bázi brvité jsou dvoulaločné se zářezem až do čtvrtiny délky; bývají nejvýše stejně dlouhé jako kališní, někdy jsou však redukované a bez zářezu. V květu je pět až deset (to nejčastěji) tyčinek s lysými nitkami a prašníky. Z kulovitého, z pěti plodolistů složeného semeníku vyrůstá pět zakališních čnělekbliznami. Protože květy mající nektar nejsou opylovači mnoho navštěvovány a u některých rostlin se květy ani neotvírají, dochází u tohoto druhu často k autogamii. Ploidie je 2n = 72

Plodem je rovná nebo v horní části zakřivená, úzce válcovitá tobolka se zaschlým kalichem, dlouhá 6 až 9 mm a široká 2 mm která se otvírá na vrcholu deseti zuby. Obsahuje drobná, diskovitá, světle hnědá a jemně bradavčitá semena o průměru 0,5 mm. Semena jsou jediným způsobem jak se může rožec klubkatý rozmnožovat.

Semena rožce klubkatého klíčí od jara až do podzimu a proto lze na jednom místě nalézt rostliny v rozdílném stupni vývoje. Většina semen vyklíčí na jaře a tyto rostliny kvetou v dubnu a květnu, v létě vyklíčené kvetou obvykle v září a malá část klíčících na podzim obvykle přezimuje a rozkvete až na jaře.[2][3][4][5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Cerastium glomeratum (Rožec klubkatý) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-11-30]. Dostupné online. 
  2. a b DUDEK, David. Rozšíření rožců C. brachypetalum, C. glomeratum a C. tenoreanum v ČR. Brno, 2012 [cit. 30.11.2013]. Bakalářská práce. Masaryková univerzita v Brně. Vedoucí práce Jiří Danihelka. Dostupné online.
  3. a b GOLIAŠOVÁ, Kornélia; MICHALKOVÁ, Eleonóra. Flóra Slovenska VI/3: Cerastium glomeratum [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2012 [cit. 2013-11-30]. S. 317–321. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03. ISBN 978-80-224-1232-2. (slovensky) 
  4. CIBULKA, Radim. BOTANY.cz: Rožec klubkatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 14.05.2008 [cit. 2013-11-30]. Dostupné online. 
  5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Rožec klubkatý [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2013-11-30]. S. 272. Dostupné online. 
  6. Flora of North America: Cerastium glomeratum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]