Rixa Švédská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rixa Švédská
Narození 1265
Úmrtí 1289 (ve věku 23–24 let)
Místo odpočinku Archcathedral Basilica of St. Peter and St. Paul
Manžel(ka) Přemysl II. Velkopolský
Děti Eliška Rejčka
Rodiče Valdemar I. Švédský a Žofie Eriksdotter Dánská
Příbuzní bratr Erik Valdemarsson
sestry Ingeborg of Sweden, Marina Valdemarsdotter of Sweden, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4958317 a Margareta Valdemarsdotter av Sverige
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rixa Švédská (polsky Ryksa Szwedska, švédsky Rikissa Valdemarsdotter) (narozena před 1273 – zemřela před 1293), byla manželka knížete Přemysla II. Velkopolského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako třetí potomek švédského krále Valdemara Birgerssona a jeho manželky, dánské princezny Žofie Dánské, dcery dánského krále Erika Plovpenninga. Přesné datum jejího narození není známo, ale roku 1273 byla zaznamenána vyjednávání o svatbě s hrabětem Brunswickem. Roku 1275 byl její otec sesazen z trůnu. 11. října 1285 se Rixa stala druhou ženou velkopolského knížete Přemysla II. Svatba se uskutečnila ve švédském Nyköpingu v zastoupení (Thilonem, protonotářem a blízkým spolupracovníkem Přemysla).

Z manželství Přemysla II. a Rixy Švédské se 1. září 1288 narodila jediná dcera Rixa (v Čechách známá pod jménem Eliška Rejčka), pozdější manželka českého a polského krále Václava II., po jeho smrti pak manželka dalšího českého krále Rudolfa I. Habsburského.

Zpráva o narození dcery je rovněž poslední zmínkou dobových pramenů o Rixe Švédské. Zemřela před rokem 1293, poněvadž 13. dubna 1293 se Přemysl II. oženil potřetí s Markétou Braniborskou. Zdá se, že Přemysl II. choval k Rixe hlubší city; svědčí o tom i skutečnost, že 19. dubna 1293 věnoval poznaňskému biskupství vesnici Kobylniki za to, že bude u hrobu Rixy postaráno o věčné světlo. Rovněž projevil přání být po své smrti pohřben po jejím boku v poznaňské katedrále.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ryksa Szwedzka na polské Wikipedii, Rikissa of Sweden na anglické Wikipedii a Przemysł II na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]