Rima Fakih

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rima Fakih
Rima Fakih
Rima Fakih
Narození 22. září 1985 (34 let)
Libanon Srifa, Libanon
Alma mater Michiganská univerzita
Známá jako Miss USA 2010
Nábož. vyznání ší'itský islám
Manžel(ka) Tony Sal (od 2016)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rima Fakih (arabsky: ريما فقيه, narozená 22. září 1985) je americká účastnice soutěží krásy původem z Libanonu a první muslimská Miss USA, když zvítězila v roce 2010. V soutěži zastupovala stát Michigan, kde se v září předchozího roku stala taktéž královnou krásy v soutěži Miss Michigan USA. Jakožto libanonská muslimka se stala první osobou své národnosti, etnika a víry, která se stala Miss USA.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve vesnici Srifa v jižním Libanonu do ší'itské muslimské rodiny a v důsledku libanonské občanské války společně s rodiči roku 1993 emigrovala do Spojených států.[1]

Rima Fakih

Až do roku 2003 žila v New Yorku, kdy se přestěhovala do arabsko-americké komunity v DearbornuMichiganu.[1] Zde absolvovala Henry Ford Community College a vystudovala ekonomii a business management na University of Michigan–Dearborn.

Soutěže krásy se poprvé zúčastnila v devatenácti letech, kdy se stala Miss Wayne County. V roce 2008 odjela do Libanonu, kde se zúčastnila Miss Lebanon Emigrant, což je součást klasické národní soutěže krásy, určená pro ženy s libanonským původem a libanonské emigrantky. V soutěži se umístila na třetím místě. V září 2009 zvítězila v soutěži Miss Michigan, díky čemuž postoupila do soutěže Miss USA, kterou v roce 2010 vyhrála. V srpnu téhož roku reprezentovala Spojené státy v soutěži Miss Universe, ale neprobojovala se do semifinále.

V souvislosti se zamýšleným muslimským centrem, které by mělo stát na dolním Manhattanu nedaleko Ground zero se vyjádřila následovně: „Naprosto souhlasím s prezidentem Obamou a jeho prohlášením o ústavou zaručených právech svobody náboženského vyznání. Centrum by však nemělo být tak blízko Světového obchodního centra. Měli bychom se být znepokojeni více onou tragédií než náboženstvím.“[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rima Fakih na anglické Wikipedii.

  1. a b HENRY, Derrick. In Miss USA Contest, a Novel Twist [online]. The New York Times, 2010-05-17 [cit. 2010-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Miss USA Weighs in on Mosque Controversy [online]. Inside Edition [cit. 2010-10-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-21. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Miss USA
Předchůdce:
Kristen Dalton
2010
Rima Fakih
Nástupce:
Alyssa Campanella