Přeskočit na obsah

Riedlova jeskyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Riedlova jeskyně
Riedelova jeskyně byla vytvořena podzemní těžbou pískovce
Riedelova jeskyně byla vytvořena podzemní těžbou pískovce
Údaje o jeskyni
StátČeskoČesko Česko
MístoDolní Prysk, okres Česká Lípa
Zeměpisné souřadnice
Délka50 m
Geologiepískovec s polohami slepenců a jílů
Datum zpřístupněnínepřístupná
Počet vstupů1 (původně 3)
Památkový statusChráněná krajinná oblast Lužické hory
Riedlova jeskyně
Riedlova jeskyně
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riedlova jeskyně (neboli Riedelova jeskyně) je jeskyní umělou, vytvořenou v první polovině 20. století těžbou pískovce na svahu Břidličného vrchu u Dolního Prysku v okrese Česká Lípa.

Bližší popis[editovat | editovat zdroj]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podzemní prostory se nacházejí v pískovcích březenského souvrství středního turonu a coniaku. Zdejší rozpadavý pískovec obsahuje místy polohy slepenců a jílovité a jílovitopísčité vložky.[1]

Těžba písku[editovat | editovat zdroj]

Horní rozcestník poblíž jeskyně

S těžbou písku zde započali místní obyvatelé po roce 1900. Posledním majitelem pozemku byl Ernst Riedel, podle něhož je jeskyně pojmenována. V podzemních prostorách byl písek těžen do roku 1940. Surovina byla používána místními skláři jako brusivo a pravděpodobně též jako stavební materiál.[2] Vznikla zde postupně velká členitá podzemní prostora, v níž bylo zanecháno 11 podpěrných pilířů. Délka jeskyně je 50 metrů, šířka dosahuje 36 metrů. Do podzemních prostor vysokých až 2,7 metru vedly dříve tři vchody, nyní je zachován a označen jeden, opatřený mříží. Strop jeskyně byl proti zřícení zabezpečen 11 mohutnými pilíři.[1]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Z důvodu výskytu chráněných druhů netopýrů je Riedelova jeskyně pro veřejnost uzavřena. Kolem jeskyně je vedena stezka s místním, červeným značením kolem Břidličného vrchu (499 m.), která pokračuje od Dolního Prysku k přírodní památce Pustý zámek s pozůstatky hradu Fredevald, vzdálené od Riedelovy jeskyně zhruba 1 km severním směrem. Do přilehlé obce Dolní Prysk je vedena autobusová doprava, železniční trať ČSD 8c Česká Kamenice - Kamenický Šenov - Česká Lípa byla zrušena v roce 1979.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KÜHN, Petr. Geologické zajímavosti Libereckého kraje. 1. vyd. Liberec: Liberecký kraj, 2006. 120 s. ISBN 80-239-6366-X. S. 90. 
  2. KÜHN, Jiří. Riedelova jeskyně [online]. [cit. 2017-07-18]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]