Richard Týnský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Týnský
Základní informace
Narození 20. září 1909
Lvov
Úmrtí 30. října 1974 (ve věku 65 let)
Brno
Žánry klasická hudba, scénická hudba a filmová hudba
Povolání hudební skladatel, dirigent a varhaník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Týnský, vlastním jménem Richard Thierjung, (20. září 1909 Lvov, Ukrajina30. října 1974 Brno) byl český dirigent a hudební režisér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Richard Thierjung se narodil ve Lvově. Byl synem důstojníka, dirigenta vojenské posádkové hudby. Není známo, kdy přesně a z jakých důvodů se rodina přestěhovala do Čech. První konkrétní zmínka o jeho osobě je ze dne 2. září 1924, kdy nastoupil jako nový žák do Vojenské hudební školy v Praze na Pohořelci. Studoval povinně dva nástroje, křídlovku a housle. 20. července 1926 byl odeslán k pěšímu pluku do Brna. Začátkem třicátých let začal studovat dirigování a skladbu na brněnské konzervatoři u Václava Kaprála a hru na varhany u Františka Michálka. Absolvoval v roce 1939. Ve třicátých letech také začal komponovat. Drobné taneční skladby a písně vycházely v brněnské edici Malá harmonie. V roce 1940 vznikla také jeho patrně nejznámější skladba, Toccata frygica pro varhany.

V témže roce se stal hudebním režisérem v brněnském rozhlase. V této funkci působil až do roku 1948. Spolupracoval také s Filharmonickým souborem Brněnské Besedy a v roce 1947 se stal ředitelem a dirigentem tohoto tělesa. V této době také začal používat umělecké jméno Týnský. Komunistický převrat v roce 1948 se dotkl i života skladatele. Musel opustit brněnský rozhlas (rehabilitován byl v roce 1968), ale podařilo se mu získat místo šéfa Symfonického orchestru Československého rozhlasu v Bratislavě, kde působil do roku 1954. V letech 1954–1957 byl ředitelem Filharmonie pracujících ve Zlíně. V roce 1956 vykonal spolu s delegací československých hudebních umělců umělecké turné do zemí Dálného Východu s úkolem propagovat českou klasickou hudbu a českou a slovenskou soudobou hudbu. Řídil koncerty místních symfonických orchestrů a účastnil se i výuky na čínských a mongolských uměleckých školách.

V roce 1958 se stal dirigentem Pomořanského symfonického orchestru v Bydhošti v Polsku, kde pracoval tři roky. V roce 1960 se vrátil do Brna jako pedagog na Janáčkově akademii múzických umění. Ještě téhož roku byl habilitován docentem v oboru dirigování a řízení orchestru.

Dílo (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • Toccata frygica pro varhany (1940)
  • Český žalm (kantáta pro sóla, smíšený sbor a orchestr, 1946)
  • Panáček v říši mluveného slova (scénická hudba)
  • 1. symfonie pro recitátora a symfonický orchestr (s použitím básně Louise Aragona Elsa, 1964)

Komponoval rovněž hudbu pro vědecké filmy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha
  • Chmel, Z.: Galerie brněnských osobností. 4. S-T. Brno 2005
  • Kozák, J.: Českoslovenští koncertní umělci a komorní soubory. Praha 1964
  • Český biografický slovník XX. století. 3. Q-Ž. Praha 1999
  • Josef Bartoš: Život a dílo Richarda Týnského, uměleckého ředitele SSOKG. Bakalářská diplomová práce, Masarykova Univerzita Brno, 2012 (Dostupné ZDE)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]