Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi
Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi
Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi
Narození 16. listopadu 1894
Tokio
Úmrtí 27. července 1972 (ve věku 77 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ603733
Povolání politik, geopolitik, novinář a politolog
Ocenění Cena Karla Velikého (1950)
Velká stříbrná medaile s hvězdou za zásluhy o Rakouskou republiku
Velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo s hvězdou
Čestný občan Frankfurtu nad Mohanem
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ465424 a Micuko Aojama
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr.phil. Richard Mikuláš hrabě Coudenhove-Kalergi (něm. Richard Nicolaus Graf Coudenhove-Kalergi) (16. listopadu 1894, Tokio - 27. července 1972 Schruns, Rakousko) byl rakouský šlechtic s československým občanstvím, spisovatel, politik a spoluzakladatel Panevropské unie, příslušník rodu Coudenhove.

Původ a rodina[editovat | editovat zdroj]

Coudenhove-Kalergi byl synem c. a k. velvyslance v Japonsku Jindřicha hraběte Coudenhove-Kalergiho a jeho ženy Micuko Aojamové (1874–1941), která pocházela z rodiny japonského obchodníka. Po otci mu náležel brabantský titul Coudenhove, šlechtický titul, který jeho předkové získali za účast na křížové výpravě z roku 1099. Jeho původ je možné vystopovat až k předku Gerolfovi zesnulému 3. března 1259.
Hrabě Coudenhove-Kalergi se narodil v Tokiu, vyrůstal v Rakousku, jeho domovem byla Francie a měl československé občanství. Když mu byl jeden rok, přestěhovali se jeho rodiče do Poběžovic v Čechách. Byl vzděláván soukromými učiteli a svým otcem, jenž ovládal 18 jazyků, a to v ruštině a maďarštině. Později přestoupil na Theresianum ve Vídni a poté studoval na vídeňské univerzitě (Alma Mater Rudolphina) filosofii a dějiny. Roku 1916 promoval na doktora filosofie.[1]

Roku 1915 se oženil s rakouskou herečkou Idou Roland Klausnerovou, jež zemřela roku 1951. Za druhé světové války emigroval do Švýcarska a USA. Roku 1952 se oženil se Švýcarkou Alexandrou hraběnkou von Tiele, roz. Bally, dcerou lékaře ze Solothurnu, která však po krátkém harmonickém manželství zemřela. Roku 1969 se znovu oženil a vzal si Rakušanku Melanii Benatzky Hoffmannovou, vdovu po skladateli Ralphu Benatzkym.

Kalergiho sestra Ida Friederike Görres je známá jako spisovatelka, novinářka Barbara Coudenhove-Kalergi je jeho neteř.

Profesionální dráha[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Panevropské unie

Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi rozvinul vizionářskou „pan-evropskou“ ideu, kterou se zabýval po celý svůj život. Svůj cíl, zřídit Paneuropu v mezinárodním měřítku, pojal v roce 1922, když mu bylo 28. Kalergi prohlásil, že je třeba zrušit právo na sebeurčení národů, a postupně eliminovat národy za použití etnických separatistických hnutí nebo jinorodé masové imigrace.

Aby elity mohly ovládnout Evropu, předpokládal přetvoření homogenních národů v křížený lid. Těmto křížencům připisoval charakteristické vlastnosti jako je například krutost, nevěrnost. Tento nový křížený lid měl být vytvořen, aby mu mohla být elita nadřazena.

Nejprve měla být odstraněna demokracie, čili moc lidu, a poté lid sám pomocí křížení. Bílí měli být nahrazeni kříženou rasou, snadno ovladatelnou.

V roce 1923, respektive 1924 Coudenhove-Kalergi zakládá Paneuropa-Union, nejstarší z hnutí pro Sjednocení Evropy, k němuž patřili mimo jiné i Albert Einstein, Thomas Mann, Aristide Briand, Otto von Habsburg či Konrad Adenauer. Tím se hrabě Coudenhove-Kalergi vlastně stal předchůdcem dnešní evropské myšlenky a evropské identity. Jednotná Evropa v chápání Kalergiho měla stát na křesťanských principech svobody, míru, blahobytu a kultury, jež jsou dodnes samozřejmou součástí základů evropské kultury. Spatřoval jednotnou Evropu v hospodářském, ale také kulturním a politickém ohledu jako protiváhu k USA, Rusku a Asii.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi
  • Šlechta (něm. Adel, Leipzig, 1922), obsah je podobný jako v knize Praktický idealismus (něm. Praktischer Idealismus)
  • Praktický idealismus (něm. Praktischer Idealismus, 1925)
  • Boj o Panevropu (něm. Kampf um Paneuropa, 3 svazky, 1925-28)
  • Euronárod (něm. Die Europäische Nation, 1953)
  • Světová velmoc Evropa (něm. Weltmacht Europa, 1971)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Velký Rakušan (něm. Große Österreicher), Ueberreuter, Autor Thomas Chorherr

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Anita Ziegerhofer-Prettenthaler (2004): Botschafter Europas. Richard Nikolaus Coudenhove-Kalergi und die Paneuropa-Bewegung in den zwanziger und dreißiger Jahren. ISBN 3-205-77217-2
  • Ulrich Wyrwa: Richard Nikolaus Graf Coudenhove-Kalergi (1894–1972) und die Paneuropa-Bewegung in den zwanziger Jahren. In: Historische Zeitschrift 283 (2006), H.1, S. 103–122.
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 9. sešit : C. Praha : Libri, 2008. 369–502 s. ISBN 978-80-7277-366-4. S. 463–464.  

Kalergiho plán: legální genocida evropských národů pomocí míšení ras  : http://orgo-net.blogspot.sk/2015/11/kalergiho-plan-legalni-genocida.html