Richard Willstätter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Richard Martin Willstätter)
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Martin Willstätter

Richard Martin Willstätter (13. srpna 1872 Karlsluhe, Německo3. srpna 1942 Lucern, Švýcarsko) byl německý chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii. Cena mu byla udělena za výzkum rostlinných pigmentů, zejména chlorofylu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Nejprve studoval na gymnáziích v Karlsluhe a v Norimberku. Poté vystudoval přírodní vědy na univerzitě v Mnichově u vynikajícího chemika A. Baeyera. Na této univerzítě po vystudování pracoval celých 15 let. Nejdříve se stal soukromým docentem, pak vedoucím oddělení organické chemie a později také mimořádným profesorem. V Mnichově na univerzitě se mu tolik nelíbilo, protože neměl vhodné podmínky pro výzkum, a tak odešel na techniku do Curychu. Stal se také ředitelem Chemického ústavu císaře Wilhelma v Berlíně, a to v letech 1912 - 1915, také zde působil jako profesor chemie na univerzitě. Po odchodu Baeyra se stal jeho nástupcem na univerzitě v Mnichově.

Nejvýznamnější Willstätterovy práce[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejvýznamnější Willstätterovy práce patřily objevy v oblasti chemie rostlinných a živočišných pigmentů. Také vypracoval chemickou metodu jejich zkoumání a našel poznatky zejména o chlorofylu. Willstätter zjistil, že chlorofyl, který se vyskytuje v zelených částech rostlin, se podílí na produkci cukru i škrobu z kysličníku uhličitého a vody a zajišťuje tak výživu všech lidí i zvířat. Zkoumáním složení tohoto zeleného barviva jako první objevil, že jeho základní složkou je hořčík. Zabýval se výzkumem i dalších barviv - modrého antokyaninu, krve, natě i plodů. Ve své další vědecké činnosti se zabýval způsobem získávání enzymů. Willstätter vypracoval teorii dvousložkové podstaty enzymů, podle níž se skládají všechny enzymy z koloidního nositele a aktivní skupiny. R. M. Willstätter je označován za zakladatele tzv. rostlinné chemie.